FileStore - pamięć masowa oparta na chmurze

Symantec zaprezentował rozwiązanie, które pozwala firmom tworzyć systemy pamięci masowych typu cloud udostępniające dane na poziomie plików. Rozwiązanie FileStore (oparte w warstwie sprzętowej na serwerach x86 i korzystające z usług standardowych macierzy dyskowych oraz pamięci JBOD) może obsługiwać wiele petabajtów danych.

Firma testowała przez ostatnie miesiące rozwiązanie FileStore i informuje, że z usługi korzystało w trybie online wiele milionów użytkowników, którzy przechowywali w ten sposób ponad 40 petabajtów danych. Pojedynczy system FileStore może obsługiwać do 16 węzłów o ogólnej pojemności 2 PB.

FileStore - pamięć masowa oparta na chmurze
FileStore pozwala użytkownikom dodawać i usuwać dynamicznie jednostki LUN, bez konieczności przerywania pracy systemu oraz aplikacji. Oprogramowanie można integrować z aplikacjami Endpoint Protection (ochrona danych), Enterprise Vault (e-mail) oraz z programami archiwizującymi dane.

Usługa FileStore jest już dostępna i jej cena zależy od ilości wykorzystywanych układów CPU, niezależnie od tego ile mają one rdzeni. Sam system Filestore (w konfiguracji z dwoma węzłami) kosztuje od 6995 USD.

Symantec zapowiada, że w przyszłym roku w jego ofercie pojawi się podobne rozwiązanie, tylko że bazujące nie na plikach, a na obiektach. Będzie to produkt noszący nazwę S4, podobny do rozwiązania firmy Amazon (S3), które pozwala oferować użytkownikom usługi typu SaaS (Software-as-a-Service).