Film DVD od ręki

Dzięki pakietom takim jak DVD MovieFactory cyfrowe wideo zyskuje sobie coraz większą popularność jako alternatywny wobec formatu VHS sposób przechowywania filmów.

Dzięki pakietom takim jak DVD MovieFactory cyfrowe wideo zyskuje sobie coraz większą popularność jako alternatywny wobec formatu VHS sposób przechowywania filmów.

Bardziej zaawansowany montaż w DVD Workshop

Bardziej zaawansowany montaż w DVD Workshop

Program DVD MovieFactory umożliwia nawet niewtajemniczonym użytkownikom przechwycenie materiału źródłowego z kamery, wybranie interesujących ujęć oraz zmontowanie filmu, następnie zapis w odpowiednim formacie i nagranie filmu na nośniku cyfrowym (płyta CD lub DVD).

Pod względem funkcjonalności (i nie tylko) DVD MovieFactory jest rewelacyjny. Wszystkie operacje wykonuje się tu krok po kroku, korzystając z modułów odpowiedzialnych za kolejne etapy, a prawie wszystkie parametry ustalane są na podstawie gotowych szablonów.

Pierwszym takim modułem jest Ulead Video ToolBox, który wykonuje najważniejsze, ale i najbardziej czasochłonne operacje. Zgrywa materiał z kamery, przy czym w przypadku źródeł cyfrowych może automatycznie wykrywać ujęcia i zapisywać je w oddzielnych plikach. Korzystając z kamery analogowej, użytkownik musi podzielić materiał na fragmenty, które należą do oddzielnych ujęć.

Większość kart przechwytujących oraz kontrolerów IEEE-1394 (FireWire) powinna zostać obsłużona bez problemów, ponieważ Video ToolBox działa zarówno ze starszymi sterownikami Video for Windows, jak i nowszymi DirectShow. Gdyby jednak przechwytywanie bezpośrednio z programu zawiodło, można wykorzystać oprogramowanie karty przechwytującej, a potem zaimportować gotowe pliki wideo.

Kolejny etap pracy to bardzo prosty, ale jednocześnie ograniczony montaż filmu, gdyż prawie cała edycja sprowadza się do ułożenia klipów w odpowiedniej kolejności, a jedyne operacje, jakie można na nich wykonać, to ustawienie logicznego początku i końca (znaczniki Mark In oraz Mark Out) oraz podział klipu na dwie części.

Mając już przygotowany materiał źródłowy, trzeba wybrać cyfrowy format wideo, w którym zostanie zapisany film, oraz parametry dotyczące jego jakości i objętości. Można to zrobić ręcznie, ale można też skorzystać z jednego z 28 gotowych szablonów dla samodzielnych plików AVI, WMV, MPEG1 i MPEG2 oraz plików przeznaczonych do nagrania na płyty w formacie VCD, SVCD i DVD.

Kreator montażu w DVD MovieFactory.

Kreator montażu w DVD MovieFactory.

Ostatni etap pracy z Video ToolBox to eksport materiału, który został poddany konwersji i ma już odpowiedni format. Najciekawsze opcje dotyczą tworzenia płyt VCD, SVCD i DVD, jednak zmontowany film można także wysłać do kamery DV, umieścić na stronie WWW, wysłać pocztą elektroniczną albo też utworzyć z niego multimedialną pocztówkę.

Jeżeli jako nośnik docelowy wybrana zostanie płyta, to uruchomi się drugi moduł pakietu, czyli właściwy DVD MovieFactory, który przygotuje całą strukturę. Użytkownik musi tylko wskazać pliki źródłowe oraz sceny, do których będzie możliwy bezpośredni dostęp, wreszcie wybrać szablony menu i podłączyć do nich odpowiednie sceny. Następnie DVD MovieFactory przeprowadzi symulację działania płyty, co pozwoli sprawdzić, jak zachowują się poszczególne menu, jeszcze przed jej nagraniem. Jeżeli test da wynik pozytywny, DVD MovieFactory uruchomi już ostatni moduł, który nagra płytę. W przypadku braku odpowiedniej nagrywarki (np. DVD) utworzony zostanie plik z obrazem, który będzie można później przenieść na płytę przy użyciu dołączonego programu Ulead VCD/DVD Disc Image Recorder. Profesjonalistów zainteresuje też na pewno program Ulead DVD Workshop - bliźniaczo podobny do DVD MovieFactory, ale znacznie wydajniejszy - potrafi m.in. przechwytywać materiał bezpośrednio do formatu MPEG!

Producent Ulead Systems, Inc. www.ulead.com

Informacje HDP Electronics www.hdp.com.pl

Cena 268 zł