Film Grain: technologia Thomsona zatwierdzona

Przedstawiciele firmy Thomson poinformowali o zatwierdzeniu przez organizację DVD Forum Steering Committee technologii o nazwie "Film Grain", jako opcjonalnego formatu wideo w specyfikacji HD-DVD.

"Film Grain" to zestaw algorytmów, który automatycznie rozpoznaje ziarnistość filmu i pozwala na edycję oraz manipulację jakością obrazu, już po dokonaniu procesu wysokiej kompresji. Pierwsza prezentacja nowej technologii odbędzie się na targach CES (Consumer Electronics Show) w Las Vegas, w dniach 6 - 9 stycznia 2005 roku.

Zdaniem twórców "Film Grain", technologia ta umożliwi pomieszczenie filmów w jakości HD na pojedynczej płycie DVD z zachowaniem odpowiedniej dla tego formatu jakości. Przedstawiciele największych wytwórni filmowych uczestniczyli już w pierwszych testach przeprowadzanych w Tokio oraz Los Angeles i, jak mówią przedstawiciele Thomsona, byli zachwyceni jakością funkcjonowania mechanizmów "Film Grain", które znacznie poprawiają jakość skompresowanego materiału wideo w formacie MPEG-4 AVC (H.264).

Poparcie dla zaadaptowania technologii "Film Grain", wyraziły między innymi wytwórnie filmowe Disney'a oraz Warner Bros.


Zobacz również