Film HD z cyfrówki?

Firma OmniVision Technologies zaprezentowała nowy sensor CMOS (Complementary MOS), który przeznaczony jest głównie do rejestrowania sekwencji wideo. Według informacji podanych przez producenta, 5-megapikselowy układ OV5620 zdolny jest do zapisywania filmów w rozdzielczości sięgającej 1280 x 720 pikseli.

Nowy sensor może z powodzeniem rywalizować z tradycyjnymi matrycami CCD (Charge Coupled Device) na rynku aparatów cyfrowych potrafiących oprócz podstawowej funkci wykonywania zdjęć rejestrować sekwencje wideo. OV5620 oferuje (oprócz standardowych) dodatkowo dwa tryby zapisu wideo.

Dzięki pierwszemu (D1) możliwy jest zapis w rozdzielczości 720 x 480 pikseli z prędkością sięgającą 60 klatek na sekundę (większość obecnych na rynku aparatów cyfrowych dysponuje rozdzielczością VGA - 640 x 480 pikseli). Drugi tryb (720p) natomiast pozwala na rejestrowanie filmów w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli z prędkością 30 klatek na sekundę. Użytkownik będzie więc miał możliwość podłączenia aparatu do odbiornika HDTV i cieszenia się wysokiej jakości obrazem.

Nowa matryca trafiła już do producentów aparatów cyfrowych - niewykluczone więc, że wkrótce pojawią się na rynku pierwsze wyposażone w nią urządzenia.

Więcej informacji znaleźć można na stronie OmniVision.