Film na wielkim ekranie


Projektory DLP

Film na wielkim ekranie

Projektory LCD wyświetlają obraz w oparciu o matryce ciekłokrystaliczne

Wizualnie niczym nie różnią się od projektorów LCD (również zawierają jedną silną lampę) i mogą służyć do tych samych celów, jednak różnią się zasadami pracy. DLP (Digital Light Processing) to technologia oparta o mikroelektromechaniczny system jednostek zwanych DMD (Digital Micromirror Device), czyli układu ruchomych mikroluster. System został opracowany przez amerykańską firmę Texas Instruments w 1987 roku i w dużej mierze jest oparty na technologii półprzewodników.

Najprościej mówiąc obraz powstaje w taki sposób, że zainstalowany w projektorze procesor przetwarza przesłany z komputera lub magnetowidu sygnał na słowa cyfrowe, które sterują ruchem ogromnej liczby mikroluster, przy czym każde lustro porusza się niezależnie od pozostałych, odbijając światło ksenonowej lampy.

Każda matryca DMD ma różny, uzależniony od rozdzielczości obrazu rozmiar. Aby uświadomić sobie mikroskopijną skalę przedsięwzięcia, wystarczy podać kilka cyfr. I tak, podstawowa matryca dająca rozdzielczość 800x600 pikseli ma przekątną równą 0,7 cala, a na jej powierzchni zgromadzonych jest blisko 500 000 mikroluster. Każde lustro odpowiada jednemu punktowi na ekranie i ma wielkość 17 mikrometrów. Największe matryce DMD mają przekątną 1,5 cala i odpowiadają standardowi HDTV w aspekcie 16:9 o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, co daje ponad 1 300 000 małych lusterek.

Kolory są uzyskiwane dzięki przepuszczeniu światła przez czerwono-zielono-niebieski filtr kołowy w projektorach z jednym chipem DMD lub system kolorowych pryzmatów w projektorach dwu- i trzyprocesorowych.

W zależności od tego, ile urządzenie ma procesorów, jednemu pikselowi obrazu są dedykowane odpowiednio jedno, dwa lub trzy mikrolustra. Oczywiście, im większa liczba procesorów, tym lepsze właściwości obrazu, a także drastycznie większa cena. Niektóre projektory o rozdzielczości SVGA osiągają jasność rzędu 3000 ANSI lumenów. Istnieją konstrukcje o rozdzielczości XGA lub SXGA świecące z siłą 10 000 lumenów, które wykorzystywane są przede wszystkim na dużych pokazach, koncertach i innych tego typu imprezach.

Projektory CRT

Film na wielkim ekranie

Większość z nich bez trudu osiąga obraz o szerokści od 0,5 do 7 m

Ostatnią grupą są projektory znacznie różniące się od poprzedników. Są to projektory CRT (Cathode Ray Tube), w których obraz odtwarzają trzykatodowe lampy projekcyjne, a każda świeci w jednym z trzech podstawowych kolorów (RGB). Lampy są zbliżone do lamp kineskopowych, ale są tu trzy takie lampy w jednej obudowie. Sprawia to, że projektory CRT charakteryzują się dużymi rozmiarami i znaczną masą (35-80 kg). Światło z każdej lampy jest ogniskowane dzięki trzem układom podwójnych soczewek w tym samym miejscu. Piksele w kolorze białym uzyskuje się poprzez skupienie wszystkich trzech składowych w tym samym miejscu na ekranie.

Strojenie projektora CRT jest czynnością, którą powinien wykonywać tylko doświadczony instalator, ale na szczęście instaluje się je raz w określonym z góry miejscu. Niewątpliwą zaletą urządzeń tego typu jest wysoki kontrast osiąganego obrazu, lepszy od projektorów LCD i DLP, co sprawia, że są to najlepsze projektory do kina domowego. Projektory CRT nie boją się również połączenia z komputerami i grami wideo, a najlepsze z nich osiągają rozdzielczość HDTV (1920x1080 pikseli).

Podsumowanie

Sceptycy twierdzą, że sprzedaż projektorów jest ciągle niewielka, niemniej jednak obrót firmy Barco, jednego z największych producentów projektorów, w 1999 r. wyniósł 710 mln euro. Klientów przeważnie nie interesuje budowa i konstrukcja projektorów, ale planując zakup potrzebują rzetelnej informacji o sprzęcie i pomocy przy instalacji. Na szczęście najprostszy nawet projektor ma w ofercie zapewniony montaż, strojenie i instruktaż. Poza tym, projektory są nie tylko integralnymi elementami kina domowego. Mogą być wykorzystywane jako urządzenia konferencyjne i prezentacyjne. Spory jest zatem przekrój ich użytkowników. Szkoda tylko, że cena urządzeń jest jeszcze wysoka. Miejmy nadzieję, że będą taniały i staną się dostępne dla szerszej rzeszy klientów.