Film na wielkim ekranie

Nawet najbardziej zagorzali audiofile - którzy wydają na sprzęt hi-fi fortunę - zgodzą się z twierdzeniami psychologów, że bodźce wzrokowe silnie oddziałują na naszą percepcję, o wiele mocniej niż inne zmysły.


Nawet najbardziej zagorzali audiofile - którzy wydają na sprzęt hi-fi fortunę - zgodzą się z twierdzeniami psychologów, że bodźce wzrokowe silnie oddziałują na naszą percepcję, o wiele mocniej niż inne zmysły.

Film na wielkim ekranie

Za naprawdę dobry projektor musimy zapłacić ponad 20 000 zł

Duży ekran i doskonały dźwięk zawsze przyciągają naszą uwagę. Trudno więc się dziwić rosnącej w postępie geometrycznym sprzedaży domowych systemów audiowizualnych, reklamowanych jako "doskonałe kino w domu". Urządzenia audio tanieją, a promocyjne telewizory 21-calowe sprzedają się w hipermarketach tak szybko, że sprzedawcy nie nadążają zdejmować ich z europalet.

Czy sprzęt z promocji zapewni nam wrażenia choćby zbliżone do tych z sal kinowych? Wiadomo, że integralną częścią nawet najprostszego systemu kina domowego jest obraz, a doznania wizualne zapewnia nam z reguły telewizor. Wielu producentów proponuje w swojej ofercie ekrany plazmowe a niekiedy projektory. Niektóre firmy specjalizują się w ich produkcji. Oczywiście, różnica pomiędzy telewizorem, ekranem plazmowym czy projektorem jest ogromna i podobnie jest z cenami tych urządzeń. Oferta producentów projektorów i ekranów plazmowych skierowana jest raczej do zamożniejszych klientów. Tylko te urządzenia zapewniają wysoką jakość obrazu i taki efekt, którego nie uzyska żaden, nawet największy, odbiornik telewizyjny.

Projektor jest to urządzenie zdolne wyświetlać na ekranie lub innej płaskiej powierzchni sygnały generowane przez komputery, kamery wideo, magnetowidy, odtwarzacze DVD i inne możliwe źródła toru wizji, a jego zaletą jest odpowiednia wielkość obrazu. Projektory bez trudu osiągają obraz o szerokości od 0,5 m do 7 m, przy czym w kinie domowym najczęściej wykorzystywane są ekrany o szerokości 1,5 do 2,5 m.

Niestety, przeciętne polskie mieszkanie nie jest najlepszym środowiskiem pracy projektora. Przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednio dużą, gładką płaszczyznę do wyświetlania obrazu, może to być ściana (najlepiej w kolorze białym). Aby osiągnąć obraz o szerokości 2 m, nasza multimedialna zabawka powinna być oddalona od ekranu co najmniej o 4 m. Mniej więcej w tej samej odległości powinni zasiadać najbardziej zbliżeni do ekranu widzowie kina domowego.

Im większy obraz chcemy osiągnąć, tym bardziej sami powinniśmy oddalić się od ekranu, by parametry obrazu nie męczyły oka. Jeśli ściana jest nieodpowiednia, można kupić specjalny ekran, który zapewni oczekiwaną jakość obrazu, podwyższając kontrast, wierność odtwarzania kolorów itd. Rozpiętość cen ekranów jest duża. Najtańsze można kupić za kilkaset złotych, ale wykonane ze specjalnych powłok ceramicznych o różnych właściwościach kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Jeśli mówimy o cenach, to należy dodać, że najtańsze (o niezbyt imponujących parametrach) projektory można kupić już za mniej więcej 6 tys. zł, urządzenia o zadowalających parametrach dostaniemy za blisko 20 tys. zł. Trudno mówić o górnej granicy cen projektorów. Niedawno znana amerykańska firma Mark Levinson, słynąca z produkcji najwyższej klasy sprzętu audio High-end, wypuściła na rynek dwa również high-endowe projektory za bagatela 45 i 60 tys. USD. Projektory to oferta raczej dla tych szczęśliwców, którzy posiadają własne domy i specjalnie przygotowane do tego celu pomieszczenia audio-wizualne.