Film od A do Z

Edycja wideo

Edycja w wideoedytorze polega na zebraniu mediów, które w części lub w całości wejdą do projektu. Są to klipy wideo, grafiki i klipy audio. Część z nich pochodzi z etapu pobierania filmu z kamery, ale można dołączyć dowolne inne z dysku. Zestaw pobranych do projektu mediów jest zapamiętywany przez program, dzięki czemu po ponownym uruchomieniu programu są one automatycznie wczytywane i gotowe do tworzenia nowego projektu filmowego.

Do ścieżek wideo można dodać efekty specjalne rozdzielające poszczególne klipy projektu.

Do ścieżek wideo można dodać efekty specjalne rozdzielające poszczególne klipy projektu.

Po włączeniu mediów przeciągamy je na ścieżkę filmową. Do dyspozycji mamy dwie ścieżki filmowo-fotograficzne (druga jest dla efektów przejść), jedną dla plików audio i jedną dla własnych nagrań przez mikrofon (menu pod prawym klawiszem). Wstawione klipy można ciąć na mniejsze fragmenty. Zwróć uwagę, że gdy ustawiasz kursor na którymś z klipów, w lewym górnym rogu interfejsu oglądasz informacje o klipie, w grupach wideo, audio czy efektów specjalnych.

Pliki mediów są przeglądane w jednej zakładce, natomiast w sąsiadującej, pod nią, jest zakładka z efektami specjalnymi. Można je wstawiać na drugą ścieżkę, na styku dwóch klipów wideo lub grafik znajdujących w pierwszej ścieżce. Konkretny efekt generuje specjalny sposób przenikania jednego klipu w drugi.

Zawartość projektu można oglądać zarówno w widoku ścieżki, jak i w widoku serii klipów, co przełączane jest za pomocą przycisku nad ścieżką. Gdy całość jest gotowa, musimy kliknąć przycisk Create DVD menu w dolnym pasku interfejsu, co powoduje uruchomienie modułu do DVD authoringu.

W module do DVD authoringu tworzymy interfejs płyty oglądany potem w czytniku DVD.

W module do DVD authoringu tworzymy interfejs płyty oglądany potem w czytniku DVD.