Film od A do Z

Przedstawimy bezpłatne narzędzie, które jest w stanie zaspokoić potrzeby wielu domowych użytkowników: SuperDVD Video Editor. Na rynku jest mnóstwo programów do tworzenia wideo, od najbardziej zaawansowanych, do najprostszych - bezpłatny SuperDVD Video Editor jest prostym w obsłudze, kompletnym narzędziem do tworzenia filmów. Program wyróżnia się zakresem dostępnych narzędzi - za jego pomocą możemy zmontować gotowy produkt, od pobrania filmu z kamery poczynając, na wypaleniu płyty DVD kończąc.

SuperDVD Video Editor zaskakuje zupełnie nietypowym podejściem do tworzonych projektów - nie zapisuje ich na dysku, zaś użytkownik musi wykonać całą procedurę, od pobrania mediów, do wypalenia płyty, i nie może jej przerwać. Dość dziwny sposób, nieułatwiający życia, ale nie powinien sprawiać zasadniczych problemów, gdyż proces tworzenia płyty z filmem jest dość prosty.

Film od A do Z

SuperDVD Video Editor.

Centrum sterujące

Po uruchomieniu programu ukazuje się centrum sterujące, z którego możemy uruchomić dowolny z modułów programu - pobieranie filmu z kamery wideo, wideoedytor, narzędzie do tworzenia efektów specjalnych, program do tworzenia menu płyty (etap tzw. DVD authoringu) oraz nagrywarkę płyt, gdzie następuje kompilacja projektu i nagrywanie płyty.

Film od A do Z

Program automatycznie wczytuje plik i oczekuje na zgrywanie filmu na dysk.

Pobranie filmu

Moduł do pobierania filmu rozpoznaje kamerę podłączoną do komputera i włączoną, pobierając od razu pierwszą ramkę filmu. Pobierany film będzie zapisywane w formacie AVI lub MPEG2 VOB w roboczym katalogu, który sami określamy. Pobieranie rozpoczynamy od kliknięcia czerwonego przycisku, co powoduje wstawienie klipu do pierwszej klatki. Po ponownym kliknięciu przycisku pobieranie jest wstrzymywane, zaś plik zapisywany w roboczym katalogu. Możemy w ten sposób pobrać szereg klipów, które następnie można przestawiać na taśmie. Kliknięcie przycisku Edit timeline project w dolnym pasku powoduje uruchomienie wideoedytora i przeniesienie pobranych klipów do zasobów projektu.

Film od A do Z

Źródłem projektu jest zestaw plików multimedialnych składających się na projekt.