Film przedstawia Rosjan w złym świetle? Będzie zakazany!

Być może wkrótce w rosyjskich kinach zacznie obowiązywać zakaz wyświetlania filmów przedstawiających Rosję i jej mieszkańców w złym świetle.

W historii kinematografii pojawiło się wiele filmów, w których Rosja przedstawiana była jako zagrożenie dla świata. Po tym, co Władimir Putin wyprawia na Ukrainie można się spodziewać, że z czasem będziemy świadkami wysypu podobnych pozycji. Rosyjscy politycy postanowili więc bronić społeczeństwo przed tak "krzywdzącym i nieprawdziwym" osądem poczynań ich kochającego przecież ponad wszystko pokój kraju wzywając do zakazu wyświetlania w kinach "demoralizujących" pozycji.

W odpowiedzi na te wezwania Batu Khasikov, członek komisji kultury w Federacji Rady Rosji, przyznał w wywiadzie udzielonym agencji Interfax, że "powinny zostać wprowadzone odpowiednie regulacje, w ramach których możliwe będzie zablokowanie dystrybucji filmów związanych z Rosją i jawnie demoralizujących, lub pokazujących ją w sposób prymitywny i głupi".

Chociaż nie chciał przy tym podać żadnych tytułów, stwierdził, że są filmy, których reżyserzy i scenarzyści dla kaprysu przedstawiają Rosję jako zagrożenie dla ludzkości.

Jeżeli stosowne przepisy zostaną wprowadzone, obejmą one nowe produkcje starające się o uzyskanie licencji na pokazy w rosyjskich kinach. Udostępniona została już też lista filmów, które mogą liczyć na przychylność Kremla.

Przy okazji warto dodać, że Moskwa decydując się na ten krok nie naraża się na odwet ze strony Stanów Zjednoczonych...

_______________

Cóż, wydaje się więc, że w rosyjskich kinach Hollywood zostanie wyparty przez Bollywood.