Film w Internecie powodem skazania na rok więzienia

Gilberto Sanchez "wrzucając" do Internetu film "X-Men Geneza: Wolverine" z pewnością nie przypuszczał, że trafi do więzienia. Tak się jednak stało, co niezbyt dobrze wróży innym osobom uprawiającym podobny proceder.

Gilberto Sanchez to 47-letni mieszkaniec Nowego Jorku, który został właśnie skazany przez sąd na rok pozbawienia wolności za "wrzucenie" do Internetu filmu "X-Men Geneza: Wolverine".

Co ważne, była to kopia, którą dopiero szykowano do dystrybucji. Oskarżony mężczyzna przyznał się na początku tego roku do winy zaznaczając jednocześnie, że kupił niedokończony film od nieznanego mu człowieka w Bronksie.

"Chociaż wytwórni 20th Century Fox udało się usunąć kopię filmu z konta Megaupload w zaledwie dzień po tym, jak został tam umieszczony, szkoda została wyrządzona, ponieważ film szybko rozprzestrzenił się po Internecie doprowadzając do milionów naruszeń praw autorskich" - twierdził podczas rozprawy prokurator.

Piracka wersja "X-Men Geneza: Wolverine" została umieszczona przez Sancheza w Internecie na miesiąc przed oficjalną premierą. Fakt ten miał znaczący wpływ na poziom zasądzonej kary.

"Wydany wyrok w tej sprawie jest wyraźnym komunikatem odstraszającym potencjalnych internetowych piratów. Departament Sprawiedliwości będzie dążył do ścigania osób, które mają na celu kradzież własności intelektualnych należących do tego narodu" - powiedział po ogłoszeniu wyroku adwokat Andre Birotte Jr.

________

Interesujące, czy przypadek ten faktycznie rozwiąże worek z kolejnymi pozwami przeciwko internetowym piratom w USA.