Film zdekodowany - Testujemy odtwarzacze programowe


Z przeprowadzonych przez nas pomiarów szybkości przetwarzania obrazu kilku rodzajów popularnych kart graficznych jednoznacznie wynika, że najlepsze do przetwarzania materiału wideo są karty na układzie firmy ATI, które osiągają najlepsze wyniki i pozwalają na uruchomienie większości programów do odtwarzania filmów.

Osobną kwestią jest wspomaganie przez oprogramowanie specyficznych funkcji karty graficznej, poprawiających wygląd i wydajność dekodowania obrazu. Pod ogólną nazwą "kompresji ruchu" kryje się zestaw funkcji, specyficznych dla danego producenta, które dodatkowo wspomagają dekompresję obrazu. Obecnie 3 rodzaje układów: ATI, S3Savage i SIS6326 są wspomagane przez różne programy. O ile dwa pierwsze bez problemu radzą sobie z wyświetlaniem filmów nawet na niezbyt mocnym sprzęcie, o tyle ten ostatni wymaga włączenia funkcji sprzętowego wspomagania, jeśli jest ona dostępna.

Zawsze włączaj obsługę DMA dla napędu DVD

Nowoczesne kontrolery IDE zintegrowane z płytami głównymi mają możliwość włączenia trybu DMA dla podłączonych do nich urządzeń. Taka operacja spowoduje zmniejszenie obciążenia procesora podczas odczytu z płyty DVD i CD. Jak to zrobić?

Jeśli używasz płyty głównej opartej na układach firmy Intel i systemu Windows 98, wystarczy, że w Panelu Sterowania klikniesz na ikonę System, a następnie w zakładce Menedżer urządzeń odnajdziesz ikonę odpowiadającą twojemu napędowi DVD-ROM. Kliknij na nią dwa razy. W zakładce ustawienia zaznacz opcję DMA i uruchom ponownie komputer. Gotowe, twój napęd już używa trybu DMA.

Jeśli okazało się, że opcja DMA jest nieaktywna, prawdopodobnie musisz zainstalować sterowniki do kontrolera IDE płyty głównej. Znajdziesz je na dyskietce dostarczonej z komputerem lub w Internecie, na stronie producenta płyty głównej. Kiedy już zainstalujesz sterowniki, powtórz tę procedurę.

Najlepsze efekty przynosi takie dobranie odtwarzacza, by wspomagał on jak największą liczbę funkcji, zapewnianych przez sprzęt, lub po prostu użycie specjalnej wersji programu przeznaczonej dla naszej karty graficznej.

Czas na napęd

Wybór czytnika DVD nie ma specjalnego znaczenia dla dobrej jakości odtwarzania filmów DVD. Ze względu na szybki postęp w sprzedaży są już dostępne czytniki o 4- i 6-krotnej prędkości. Takimi właśnie urządzeniami należy interesować się przy zakupie. Kupując napęd DVD, pamiętajmy, że zastąpi on również tradycyjny CD-ROM. Powinniśmy zatem przeanalizować jego parametry również pod tym kątem.

Muzyka z karty

Karta muzyczna jest co prawda zwykłym elementem każdego nowoczesnego komputera, ale też może sprawiać problemy.

Dźwięk na płycie DVD jest najczęściej zapisywany w częstotliwości próbkowania 48 kHz, czyli nieco większej niż przetwarza wiele kart muzycznych. Każda nowa karta oparta na złączu PCI bez problemów obsłuży wyższy standard, jednak wiele kart na złączu ISA będzie miało z tym problemy.

Tak właśnie zdarzyło się w przypadku testowanego zestawu, w którym wykorzystano kartę SoundBlaster AWE64 firmy Creative. Żaden z programów wprawdzie nie odmówił z nią współpracy, jednak można było zauważyć problemy związane z "usuwaniem" nadmiarowych danych. Słabo radziły sobie z tym programy PowerDVD i WinDVD, choć w teście dobrze wypadł np. XingDVD. W przypadku problemów z dźwiękiem należy poeksperymentować nieco z ustawieniami programu lub wymienić kartę muzyczną na nowszą wersję.

W rozwoju programowych dekoderów można zauważyć tendencję do jak najlepszego wykorzystania dostarczanego na płycie dźwięku przestrzennego. Na razie nie ma jeszcze kart do komputera, które odtwarzałyby dźwięk w pełnym formacie DolbyDigital 5.1. Pojawiają się jednak rozwiązania alternatywne. PowerDVD nie tylko podaje sygnał na cyfrowe wyjście karty SoundBlaster Live (wersja Box), ale również wykorzystuje technologię DS3D Microsoftu i A3D Vortexa do uzyskania możliwie najlepszych efektów reprodukcji dźwięku przestrzennego.

PowerDVD v1.5

Film zdekodowany - Testujemy odtwarzacze programowe
Jedna z najciekawszych propozycji w naszym teście. Program wykorzystuje własny engine, który z kolejną wersją jest zdecydowanie lepszy.

Ładne i funkcjonalne menu pozwala na odtwarzanie zarówno filmów, jak i plików multimedialnych w wielu formatach. Zadowalającą wydajność uzyskuje już na procesorze PII 300 MHz, chociaż ma tendencję do nieznacznego przeskakiwania klatek, która ustępuje przy procesorach o szybkości większej niż 350 MHz.

Dekoder uzyskał niezadowalające wyniki w testach dekodowania dźwięku. Wyraźne szumy bardziej przeszkadzały w oglądaniu niż nieznacznie skaczący obraz.

Program potrafi obsługiwać kompresję ruchu dla kart na układach ATI, S3Savage i SIS6326 oraz kart muzycznych zgodnych ze standardami DS3D i A3D. Wspiera procesory wykorzystujące zestaw instrukcji MMX, 3Dnow! oraz technologię SIMD (PIII). Dał się uruchomić na wszystkich testowanych kartach graficznych i działał stabilnie.

Jakość obrazu 4,5
Jakość dźwięku3
Funkcje4,5
Wsparcie dla sprzętu4

XingDVD 2.03

Film zdekodowany - Testujemy odtwarzacze programowe
Mimo iż numer programu sugeruje dojrzałość, w rzeczywistości jest to jedna z pierwszych komercyjnie dostępnych wersji dekodera. Firma XingTech, znana z produkcji programowych dekoderów MPEG-1, dosyć długo pracowała nad oprogramowaniem zdolnym odtwarzać filmy DVD.

Pierwsze wersje beta dekodera praktycznie nie nadawały się do użytku. Najnowsza, znacznie zmieniona i poprawiona pozwala na odtwarzanie filmów DVD, jednak posiadaczy kart z wyjściem telewizyjnym czeka niemiła niespodzianka. Jeśli sterowniki do ich karty nie zostały zaakceptowane przez producenta zabezpieczeń antypirackich, firmę Macrovision, nie zobaczą na ekranie telewizora nic poza komunikatem o błędzie. Zdarza się tak, gdy dana płyta wymaga tego rodzaju zabezpieczenia, czyli w przypadku większości zagranicznych produkcji.

Program nie obsługuje również żadnych funkcji sprzętowych, oprócz komend MMX i 3Dnow!

Odtwarzacz dość dobrze radził sobie na testowym zestawie, chociaż podczas bardziej dynamicznych scen miał tendencję do lekkiego gubienia klatek. Znacznie lepiej odtwarzał dźwięk, mimo iż nie zapewniał wspomagania żadnej z metod odtwarzania przestrzennego.

Jakość obrazu 4
Jakość dźwięku4
Funkcje4
Wsparcie dla sprzętu1