Film zdekodowany - Testujemy odtwarzacze programowe


Cinemaster98

Film zdekodowany - Testujemy odtwarzacze programowe
Bardzo interesujący program. Mimo że jest dostarczany jako osobny produkt, w rzeczywistości zawiera 2 elementy - odtwarzacz taki sam jak w sprzętowym dekoderze Cinemaster oraz engine, wykorzystywany w wielu programach różnych producentów. Oba elementy mogą być wymieniane na inne wersje.

Wszelkich ustawień dotyczących dekodera dokonuje się w specjalnym programie, znajdującym się w Panelu Sterowania systemu Windows. Możliwe jest ustawienie w nim wielu parametrów, z których wyróżnia się funkcję zmiany jakości dekodowania w zależności od sprzętu.

Najwyższa jakość dekodowania w zasadzie zarezerwowana jest dla posiadaczy procesorów taktowanych zegarem 350-450 MHz, oferując w zamian doskonałą jakość obrazu. Dla nieco słabszych procesorów, np. PII 300 MHz, optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie średniej, lecz zadowalającej jakości dekodowania.

Jakość obrazu (średnia jakość dekodowania) 3,5
Jakość dźwięku4
Funkcje3,5
Wsparcie dla sprzętu1

WinDVD 1.0

Film zdekodowany - Testujemy odtwarzacze programowe
Produkt mało znanej firmy InterVideo wita nas niezbyt atrakcyjnym, choć w pełni funkcjonalnym interfejsem.

Program współpracuje z większością nowoczesnych kart graficznych, oferując praktycznie w każdym przypadku obraz zadowalającej jakości. Podczas testów natomiast występowały poważne problemy, których efektem był wysoki poziom szumów, a w niektórych wypadkach przerywanie dźwięku co bardzo przeszkadzało w oglądaniu.

Problemy związane z tym dekoderem można zaliczyć do mankamentów wieku dziecięcego. Wersja 2.0, po poprawieniu pewnych niedociągnięć w odtwarzaczu i mechanizmie dekodowania, może stać się groźnym konkurentem dla najlepszych programów w tej kategorii. Niestety, na razie program ten lokuje się raczej w dolnej części stawki.

Jakość obrazu 4
Jakość dźwięku2,5
Funkcje3,5
Wsparcie dla sprzętu0

PowerDVD 1.5 na podium

Bezapelacyjnym zwycięzcą w teście został PowerDVD 1.5. Na sprzęcie testowym sprawował się on dobrze, mimo pewnych problemów z dekodowaniem dźwięku. Jest programem uniwersalnym, dobrze działał z każdą przetestowaną karta graficzną, co udało się jedynie WinDVD. Bogaty zestaw opcji sprzętowych, jakie obsługuje ten program, powoduje, że większość użytkowników będzie mogła go używać z maksymalną wydajnością i wykorzystaniem specjalnych funkcji np. dźwięku przestrzennego.

<HR>

VaroDVD 1.2

Film zdekodowany - Testujemy odtwarzacze programowe
Ostatni z testowanych przez nas uniwersalnych dekoderów programowych. Podobnie jak Xing, tak i ten miał problemy z odtwarzaniem filmów wymagających zabezpieczenia Macrovision na kartach z wyjściem telewizyjnym. Producent zapewnia o wsparciu dla wielu kart graficznych, jednak nie informuje o tym dokładnie.

Wśród zalet dekodera należy wymienić dobrą jakość dźwięku, który jest dekodowany poprawnie, bez szumów i przerw. Poprawnie prezentuje się zestaw funkcji i menu tego odtwarzacza, będących jego najmocniejszą stroną. Można mieć nadzieję, że w następnej wersji zostanie poprawione dekodowanie obrazu.

Jakość obrazu 3
Jakość dźwięku3,5
Funkcje4
Wsparcie dla sprzętu1

Zoran SoftDVD 2 dla Matrox G200

Film zdekodowany - Testujemy odtwarzacze programowe
Jednym z pierwszych programów dekodujących DVD dla komputerów PC był ZoranDVD. Na jego wykorzystanie zdecydowała się wówczas firma ATI, wyposażając w niego produkowane przez siebie karty graficzne, z czasem przechodząc na programowy dekoder firmy Quadrant.

Obecnie oferowany produkt Zorana to odmieniony program. Nowy engine i wygląd odtwarzacza sprawiają wrażenie przemyślanego i bardziej wydajnego. Karta graficzna Matrox G200 zupełnie dobrze radzi sobie nawet bez dedykowanego oprogramowania, wykorzystującego jej możliwości sprzętowe, tym lepiej zachowuje się więc w połączeniu z Zoranem. Obraz ma doskonałą jakość, dotyczy to także dźwięku.

Warto wspomnieć, że ten sam program do swego sprzętu dołącza również Diamond.

Jakość obrazu 4
Jakość dźwięku4
Funkcje4

ATI DVD 3.1

Film zdekodowany - Testujemy odtwarzacze programowe
Już przy pierwszym spotkaniu program ten zyskuje sympatię, dzięki ładnie zaprojektowanemu menu.

Program jest przeznaczony wyłącznie dla kart opartych na układzie ATI (również ATIRage128). Wykorzystuje specyficzne funkcje sprzętowe tej karty, zapewniając wyśmienitą jakość obrazu. Niewiele osób wie, że sercem tego dekodera jest dobrze znany engine, stosowany w programie Cinemaster 98. Jedyną różnicą jest to, że w ATI DVD 3.1 występuje nieco nowsza jego wersja.

Na próżno szukać jednak w Panelu Sterowania ikony do konfiguracji programu. Okazuje się, że możliwości przystosowania programu do własnych potrzeb są minimalne. Co by się jednak stało, gdyby w katalogu System znalazł się odpowiedni plik .CPL? Może program zadziała na każdej karcie graficznej? Spróbuj i zobacz, co z tego wyniknie.

Jakość obrazu 4,5
Jakość dźwięku3,5
Funkcje4