Filmoteka Narodowa: zobacz zdigitalizowane perełki w Internecie

Filmoteka Narodowa poinformowała o uruchomieniu serwisu Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej. Dzięki niemu możemy za darmo obejrzeć w Internecie zcyfryzowane zasoby archiwalne, wśród których znalazły się filmy (również w całości) oraz kroniki przed i powojenne.

Serwis Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej powstało po dwóch latach pracy z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. W informacji prasowej możemy przeczytać, że oferuje ono:

- fragmenty filmów fabularnych powojennych (zcyfryzowanych w ramach projektu Repozytorium Cyfrowe, skupiającego się na materiałach wymagającej pilnej digitalizacji z powodów konserwatorskich)

- filmy przedwojenne (w całości) z kolekcji wydawniczej Filmoteki Narodowej "Kino Polskie Okresu Wielkiego Niemowy" i innych wydawnictw Filmoteki Narodowej

Zobacz również:

  • W co zagrać na słabym komputerze - najlepsze gry z niskimi wymaganiami [30.01.2023]

- Polskie Kroniki Filmowe z lat 1945-1950 dzięki współpracy z WFDiF

- unikatowe przedwojenne kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej (1924-1939)

Polecamy: Encyklopedia Britannica porzuca wydanie papierowe

Podczas procesu digitalizacji skupiano się przede wszystkim na filmach szczególnie zniszczonych i wykonanych na nietrwałych nośnikach. Proces ten będzie dalej prowadzony, dzięki czemu kolekcja dostępnych w Internecie materiałów (obecnie jest ich 1469) będzie się sukcesywnie powiększała.

Co wyróżnia nowy serwis?

Serwis nie zapewnia jedynie dostępu do cyfrowych materiałów filmowych. Dzięki niemu mamy bowiem również możliwość zapoznania się z bogatymi opisami oraz dodatkowymi komentarzami ekspertów.

Przeglądając serwis można się przekonać, że faktycznie tak jest.

Cele serwisu

- cyfrowe zabezpieczenie dzieł polskiej kinematografii

- stworzenie zintegrowanego systemu informatycznego, pozwalającego na efektywną ewidencję zcyfryzowanych zbiorów Filmoteki Narodowej

- prezentacja zbiorów filmowych Filmoteki Narodowej w sieci

Przykładowe filmy

W ramach projektu procesowi digitalizacji poddano m.in. takie tytuły jak:

"Gangsterzy i filantropi"

"Pan Wołodyjowski"

"Potop I i II"

Ocena serwisu

Moim zdaniem serwis został przygotowany bardzo dobrze. Zawiera wiele interesujących materiałów i opisów, natomiast samo poruszanie się po nim nie przysparza żadnych problemów.

Więcej informacji na temat serwisu Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej znajdziecie tutaj. Sam serwis znajduje się natomiast pod adresem www.repozytorium.fn.org.pl

______________________

Wspaniała inicjatywa. Co o niej sądzicie i co sądzicie o samym serwisie?