Filmowanie przez lustro

Filmowanie aparatem z lustrem

Filmowanie przez lustro

Nikon D5000 również umozliwia rejestrację filmów HD, z tym że w standardzie 720p. Użytkownik tego modelu może kadrować na odchylanym ekranie.

Coraz częściej występujący w aparatach SLR tryb rejestracji wideo (na jesieni pojawił się pierwszy filmujący model, teraz na rynku są już 4 "wideolustrzanki") wzbudza nie lada emocje. I to nie tylko pozytywne.Z dyskusji na forach i komentarzy pod artykułami wynika, że przeciwników jest co najmniej tylu, ilu zwolenników. Argumenty przeciw właściwie się powtarzają i można je sprowadzić do wspólnego mianownika: aparat ma służyć do robienia zdjęć, nie filmów. Argument ten nie niesie właściwie żadnej istotnej treści - można go jedynie odczytywać jako okrzyk rozpaczy użytkownika posiadającego sprzęt o mniejszych możliwościach i nie mającego perspektyw zdobycia nowszego, bardziej funkcjonalnego urządzenia. To problem bardziej psychologiczny niż technologiczny. Wprowadzenie funkcji filmowania w cyfrowych lustrzankach w żaden sposób nie ogranicza fotograficznej funkcjonalności ani nie pogarsza jakości wykonywanych nimi zdjęć. Jest dodatkiem, który znacząco poszerza możliwości urządzenia. Mało tego, jest przydatnym dodatkiem. Po pierwsze pozwala na zarejestrowanie ruchomego obrazu w sytuacji, gdy nie dysponujesz w danej chwili kamerą wideo (o ile w ogóle ją masz). Po drugie, czyni to bardzo dobrze - jakość filmów HD, jakie rejestrują lustrzanki, jest naprawdę bardzo dobra. Przyczynia się do tego duża powierzchnia sensora (znacznie większa niż stosowana w amatorskich czy nawet półprofesjonalnych kamerach wideo) oraz możliwość stosowania wysokiej klasy wymiennej optyki. Docierały do nas nawet informacje o wykorzystywaniu pełnoklatkowej lustrzanki Canona (EOSa 5D Mark II) do nagrywania profesjonalnych klipów wideo. Jedynym poważnym ograniczeniem filmującej lustrzanki jest albo brak systemu automatycznie ustawiającego ostrość, albo - jeśli lustrzanka nim w trybie wideo dysponuje - mało efektywna praca systemu AF. Cóż, nie można mieć wszystkiego. Przynajmniej na razie.

Nikon D5000 - tania lustrzanka filmująca w HD

Nowy model taniej lustrzanki Nikona oferuje użytkownikowi całkiem sporo - 12-megapikselową matrycę, odchylany panel LCD oraz tryb rejestracji wideo. Oczywiście, w rozdzielczości HD (720 p). Jest też wygodny w obsłudze. Zadowolone z niego powinny być osoby mające małe dłonie - w dużej dłoni rękojeść D5000 nie leży zbyt dobrze. Lustrzanka, tak jak i inne tej klasy, dysponuje tylko jednym kółkiem zmiany wartości, umieszczonym pod kciukiem prawej dłoni. Bardzo przydatne jest zastosowanie ruchomego monitora - możesz go odchylić aż o 180 stopni oraz obracać o 270 stopni. Pozwala to kadrować znad głowy lub z perspektywy żaby i wykonywać ujęcia zarówno w pionie, jak i poziomie. Aparat nie współpracuje z obiektywami bez wbudowanego silnika autofokusu.

Bardzo dobrze oceniliśmy ten model w teście jakości obrazu - głównie za ostrość oraz naprawdę niski poziom szumów. Wysoką notę otrzymał również w próbie odwzorowania barw, gdzie fotografowana scena oświetlana była lampą błyskową. Więcej przeczytasz w rankingu.

Canon EOS 500D prawie dorównuje droższemu EOS-owi 50D

EOS 500D jest piątą wersją taniej lustrzanki Canona. Wyposażono ją w samoczyszczącą się matrycę CMOS o wielkości APS-C i rozdzielczości 15,1 mln pikseli. Aparat jest drugą lustrzanką w ofercie Canona, która umożliwia rejestrowanie filmów w rozdzielczości Full HD (1080 p).

Liczyliśmy na to, że kolejne generacje EOS-ów (czyli nowa piątka, pięćdziesiątka czy wreszcie pięćsetka) będą już dysponowały bardzo przydatnym, odchylanym ekranem LCD. Niestety, jeszcze nie tym razem. Pięćsetka ma za to inną zaletę: na tylnej ściance znajduje się 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 921 tys. punktów. Podgląd wykonanych zdjęć jest zatem tak komfortowy, jak w wyższym modelu 50D. W przeciwieństwie do większości tanich lustrzanek, nowy EOS daje użytkownikowi możliwość podpięcia gripa (styki standardowo znajdują się w doku akumulatora). Zdjęcia z 500D charakteryzują się bardzo dobrą szczegółowością i niskim poziomem szumów (niższym niż z EOS-a 50D). Więcej na temat aparatu przeczytasz w rankingu.

Ranking

W najnowszym rankingu opublikowanym na stronach PC Worlda (ranking lustrzanek) znajdują się wyniki testów, dane techniczne i opisy prawie wszystkich dostępnych w tej chwili modeli lustrzanek. Niestety niedawno ogłoszone modele Sony jeszcze do nas nie dotarły. Jak tylko pojawią się w naszym laboratorium ranking zostanie zaktualozowany.

Na temat najnowszych lustrzanek, a także aparatów kompaktowych, piszemy w najnowszym wydaniu specjalnym Zoom. Na dołączonej do niego płycie DVD znajdziesz zdjęcia testowe i filmy ze wszystkich testowanych lustrzanek.