Filmowi piraci polują na psy tropiące

Malezyjscy piraci filmowi wyznaczyli nagrodę za zabicie dwóch psów tropiących, które wykorzystano do wykrycia znacznych ilości nośników CD/DVD z nieautoryzowanymi kopiami materiałów multimedialnych.

Lucky i Flo - dwie czarne suki rasy labrador - zostały wykorzystane podczas operacji wymierzonej w zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się handlem pirackimi płytami. Akcja, przeprowadzona w ostatni wtorek w malezyjskim stanie Johor, zakończyła się sukcesem - tamtejsza policja zajęła ok. miliona nośników o łącznej wartości 3 milionów dolarów (płyty CD i DVD zawierały gry i filmy); zatrzymano też 6 osób podejrzanych o piractwo.

Pirackie płyty, urządzenia do replikacji nośników i inne przedmioty wykorzystywane przez piratów ukryte były w schowkach i zamaskowanych pomieszczeniach rozsianych w obrębie 4-piętrowego biurowca.

W obliczu tak poważnych strat mafijni bossowie wyznaczyli nagrodę "za głowy" psów - donosi malezyjski dziennik New Straits Times. Wysokość nagrody nie jest znana. Neil Gane, przedstawiciel organizacji Motion Picture Association informuje, iż władze tego kraju podjęły już odpowiednie środki zapobiegawcze celem poprawy bezpieczeństwa zwierząt.

Psy wytresowane zostały tak, aby siadać w chwili, gdy wyczują plastikowe tworzywo. Do tej pory wykorzystywane były do przeszukiwania kontenerów w magazynach i hangarach.