Filmowiec u władzy

W ręce posiadaczy cyfrowych kamer trafia kolejne przydatne narzędzie do przechwytywania wideo, nieskomplikowanej edycji i szybkiej produkcji stylowych filmów.

Firma Cyberlink zdążyła nas już przyzwyczaić do pewnego standardu oprogramowania do edycji wideo. Najnowsza wersja PowerDirectora tylko to potwierdza. Otrzymujemy narzędzie, które przeprowadza za rączkę przez proces przechwytywania wideo z kamery cyfrowej, edycji oraz produkcji filmów w postaci samodzielnych plików, gotowych do zapisania na nośniku CD lub DVD.

Sześć magicznych narzędzi

Siła programu Cyberlink PowerDirector 5 leży w zestawie specjalnych narzędzi do edycji wideo: Magic Clean, Magic Cut, Magic Motion i Magic Music. W porównaniu do poprzedniej wersji programu zdecydowano się uzupełnić ten zestaw o dwa dodatkowe narzędzia: Magic Style oraz Magic Fix. Co poszczególne z nich mają nam do zaoferowania? Magic Clean doskonale spełnia swoje zadanie w wypadku materiałów wideo wymagających korekty oświetlenia, poprawienia kolorów, kontrastu, balansu bieli czy usunięcia szumów. Jednym z pierwszych zadań podczas edycji wideo jest przejrzenie całego nagranego materiału i wyselekcjonowanie scen. Nawet przy 2-godzinnym filmie może to zająć bardzo dużo czasu. Przyda się wtedy Magic Cut, który po zdefiniowaniu określonych kryteriów (czas trwania ujęcia, oświetlenie, ruch kamery, przybliżenie, sceny z poruszającymi się obiektami) analizuje cały film, automatycznie wybierając z niego najlepsze fragmenty.

Filmując bez statywu, trudno zarejestrować obraz bez poruszenia go. Na tę oraz inne niedoskonałości antidotum może być Magic Fix. Ustabilizuje obraz wideo, poprawi ostrość zdjęć, a także usunie z nich efekt czerwonych oczu. Jeśli poza nakręceniem filmu wykonałeś również sporo zdjęć, możesz je dołączyć do całego projektu i tchnąć w nie trochę życia. Narzędzie Magic Motion pozwala na dodanie efektów specjalnych i animacji do zdjęć, powiększanie, kadrowanie oraz tworzenie atrakcyjnych pokazów slajdów. Pora teraz zająć się podkładem muzycznym. W jego utworzeniu pomoże ci kolejny magiczny moduł Magic Music, tworząc muzykę z bezpłatnych schematów (Royalty-free) i dostosowując długość jej odtwarzania do czasu trwania materiału wideo. Co ciekawe, za pomocą Magic Music dostosujesz również podkład muzyczny do menu nawigacyjnego krążka DVD, który utworzysz. Ostatnie narzędzie w zestawie, Magic Style przeznaczone jest dla najbardziej leniwych, którzy większą część pracy chcieliby przerzucić na program. Pozwala na wykorzystanie 12 szablonów tematycznych, które zaopatrzą surowy materiał wideo w odpowiednie efekty specjalne, efekty przejścia, ustawią długość poszczególnych scen. Oczywiście każdy parametr można później samodzielnie regulować.

Etapami wprost do celu

Praca w Cyberlink PowerDirector 5 podzielona jest na cztery charakterystyczne etapy: przechwytywanie materiału wideo z kamery cyfrowej, edycja plików w programie z wykorzystaniem specjalnej linii czasowej lub panelu, w którym ustalamy kolejność pojawiania się poszczególnych elementów filmu (tzw. Storyboard), produkcji gotowego filmu, czyli złożenia w całość wszystkich elementów i przetworzenie w jeden plik, a także zapisania filmu na płytach CD lub DVD.

Jeśli chcesz dokładniej skorygować zdjęcia dołączone do filmu, zwróć uwagę na dodatkowy program PhotoNow! Oferuje więcej narzędzi niż Magic Fix, co pozwoli na poprawienie wielu parametrów zdjęcia: zmianę rozdzielczości, wykadrowanie, obrócenie, regulację saturacji i skorzystanie z pakietu kilku filtrów.

Cena 89,95 USD

Informacje http://www.cyberlink.com


Zobacz również