Filmowy weekend: kino z peceta

Miłośnicy „filmów z komputera” nareszcie mogą czuć się usatysfakcjonowani. Najnowsze wersje kodeków oraz odtwarzaczy multimedialnych pozwalają ogladać materiał wideo najwyższej jakości także na sprzęcie średniej klasy. Prezentujemy różne odmiany najnowszych pakietów kodeków, które pozwolą w pełni rozkoszować się idealnym dźwiękiem i obrazem. Przedstawiamy też najnowsze wersje popularnych odtwarzaczy oraz narzędzie umożliwiające reanimację uszkodzonych plików filmowych.

Użytkownicy mogą przebierać wśród narzędzi umożliwiających odtwarzanie filmów na domowym komputerze. Niektóre z nich są już tak długo na rynku, iż wyrobiły sobie markę i uznanie szerokiego grona fanów mutimediów. Za przykład mogą posłużyć tutaj dwa znakomite polskie odtwarzacze, AllPlayer oraz SubEdit Player, których fani toczą na naszych stronach przyjacielski Pojedynek (http://www.pcworld.pl/pojedynek/8.html).

Poniżej prezentujemy najnowsze wydania programów, które zamienią komputer w prawdziwe centrum multimedialnej rozrywki i pozwolą obejrzeć zarówno filmy dołączane do czasopism jak i te pożyczone od kolegi czy znalezione w Internecie. Jeżeli plik z twoim ulubionym filmem został uszkodzony to tutaj również znajdziesz coś dla siebie - mamy narzędzie do szybkiego naprawiania DivXów.

Zobacz również:

  • Jak odtwarzać DVD na Windows 10 i Windows 11?

Niezbędne minimum

Odtwarzanie filmów na komputerze nie jest trudne i nie wymaga dużej wiedzy ani znajomości sprzętu. Większość materiału wideo dostępnego na rynku można podzielić na dwie kategorie: filmy na płytach rozprowadzane w formacie DVD/VCD/SVCD oraz filmy zapisane w plikach AVI, MPEG, skompresowane za pomocą specjalnych kodeków tak, aby zmieściły się na zwykłych płytach CD. Większość płyt DVD/SVCD/VCD z reguły nie wymaga instalowania specjalnych kodeków, bowiem wszystkie niezbędne komponenty posiada już program do ich odtwarzania. Inaczej sprawa wygląda z filmami zapisanymi w plikach. Aby zajmowały niewiele miejsca, zostały skompresowane za pomocą specjalnych programów, tzw. kodeków. Ich jakość jest gorsza niż w przypadku filmów DVD, jednak dzięki temu można je zmieścić na zwykłej płytce CD. Aby obejrzeć taki film w systemie musi być obecny odpowiedni kodek - najpopularniejsze z nich to np. DivX oraz XviD. Ponieważ trudno na pierwszy rzut oka stwierdzić, jaki format ma plik zawierający film, to najprostszą i najszybszą metodą na zainstalowanie pasującego do niego kodeka jest skorzystanie z pakietów, które zawierają większość popularnych kodeków.

W ostatnich dniach, ze względu na premierę najnowszej, pełnej wersji kodeka XviD, odświeżono wersję kilku cieszących się uznaniem użytkowników pakietów kodeków. Dla zwolenników minimalnych rozwiązań polecamy Codec Pack All in 1 6.0.1.2, X Codec Pack 1.70 oraz K-Lite Codec Pack Basic 2.26. Pakiety te zawierają jedynie podstawowe kodeki i polecane są mniej wymagającym użytkownikom. Dla zapaleńców i zaawansowanych użytkowników przygotowano K-Lite Codec Pack Full 2.26 oraz K-Lite Mega Codec Pack 1.02. Są to mega pakiety kodeków, dzięki którym można obejrzeć praktycznie wszystkie dostępne na rynku filmy. Wymienione tutaj pakiety posiadają wygodny instalator, z którym poradzi sobie z pewnością każdy, nawet początkujący użytkownik.

Codec Pack All in 1 6.0.1.2 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3577/Codec.Pack.All.in.1.6.0.1.2.html

X Codec Pack 1.70 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3576/X.Codec.Pack.1.70.build93.html

K-Lite Codec Pack Basic 2.26 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3583/K.Lite.Codec.Pack.Basic.2.26.html

K-Lite Codec Pack Full 2.26do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3581/K.Lite.Codec.Pack.Full.2.26.html

K-Lite Mega Codec Pack 1.02do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3584/K.Lite.Mega.Codec.Pack.1.02.html

Fantazyjne DVD

Filmowy weekend: kino z peceta
Fani filmów DVD z pewnością docenią najnowszą wersję FantasyDVD, znakomitego programowego odtwarzacza multimedialnego. Aplikacja posiada nowoczesny, miły dla oka interfejs , który można całkowicie odmienić za pomocą powszechnie dostępnych skórek. Program wykorzystuje polecenia multimedialne procesora w celu zapewnienia rozrywki na najwyższym poziomie. Prosty w obsłudze interfejs można dowolnie modyfikować za pomocą zestawów skórek. FantasyDVD został wyposażony w szereg funkcji pozwalających modyfikować ustawienia obrazu – użytkownik może dopasować do własny upodobań jego kontrast, kolor, ogólną jakość oraz rozmiar (czasem warto skorzystać z powiększania fragmentów sceny). Wysoką jakość dźwięku zapewnia zaawansowany moduł dekodowania audio, który potrafi stworzyć również symulację dźwięku przestrzennego na zestawach zawierających tylko dwa głośniki. Dla zaawansowanych użytkowników dostępny jest 10 zakresowy korektor dźwięku.

FantasyDVD 5.10 w wersji Shareware (cena pełnego wydania to 35 USD) do pobrania z naszego serwisu FTP :

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3579/FantasyDVD.5.10.html

Darmowa alternatywa

Filmowy weekend: kino z peceta
Zwolennicy darmowych rozwiązań mogą wypróbować najnowszą wersję popularnego programu VideoLAN Client. Aplikacja ta nie ogranicza się jedynie do filmów wideo – dzięki niej można odtwarzać zarówno filmy DVD/SVCD/VCD, filmy zapisane w plikach AVI jak i większość muzyki w formacie MP3, OGG, WMA. VideoLAN Client bez problemu radzi sobie także z większością rodzajów napisów stosowanych w filmach. Jedną z wielu zalet programu jest prosty, intuicyjny interfejs, który został wzbogacony o moduł wizualizacji dźwięku. Program ten znakomicie nadaje się także dla fanów mediów strumieniowych, bowiem za jego pomocą można zarówno odtwarzać jak i nadawać streaming audio i wideo.

VideoLAN Client 0.7.2 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3578/VideoLAN.Client.0.7.2.test.3.html

XviD;) na DivX’a

Filmowy weekend: kino z peceta
Jeżeli nie interesują Cię filmy na DVD, a wolisz oglądać te zapisane w formacie DivX czy XviD, to najnowsze wydanie polskiego, darmowego odtwarzacza XviD;) to rozwiązanie idealne dla Ciebie. Aplikacja służy do odtwarzania filmów w popularnych formatach Windows, oraz filmów skompresowanych DivXem. To co wyróżnia go spośród poprzednich aplikacji to zaawansowane obsługa wyświetlanych napisów tłumaczeń zawartych w plikach tekstowych (łamanie długich linii tekstu, centrowanie napisów, przesuwanie czasowe napisów). Program posiada wymienne skórki interfejsu użytkownika, pozwala tworzyć playlistę z możliwością odtwarzania według zadanej kolejności oraz pobieraniem informacji o plikach. Z ciekawszych, dodatkowych funkcji programu należy wymienić eksport danych do plików TXT i XML oraz możliwość sterowania za pomocą kontrolera gier oraz pilotów na podczerwień.

XviD;) 2.1 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3567/XVid....2.1.html

Napraw sobie DivXa!

Filmowy weekend: kino z peceta
Niestety, czasem zdarza się, że pomimo zainstalowania najnowszych kodeków i odtwarzaczy film nie działa lub jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Przyczyna tego leży prawdopodobnie w samym pliku, który został uszkodzony. Lekarstwem na te problemy jest Video Fixer Joiner, który za pomocą jednego kliknięcia umożliwia naprawienie sprawiającego problemy pliku i zapisanie go w nowej wersji, bez ryzyka uszkodzenia oryginału. Dzięki temu odtwarzacz multimedialny będzie w stanie ominąć uszkodzone bloki danych, co zapobiegnie wstrzymaniu odtwarzania.

Video Fixer Joiner 3.23 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3585/Video.Fixer.Joiner.3.23.html


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: