Filmy DVD w telefonie

Firma Rok Player opracowała technologię umożliwiającą odtwarzanie pełnowymiarowych filmów DVD i programów telewizyjnych w telefonach komórkowych. Technika wykorzystuje złącza MMC, obecne w najnowszych modelach aparatów.

Odtwarzanie większych plików multimedialnych w telefonach komórkowych nie jest już problemem technicznym w związku z szybkim rozwojem technologii komórkowej, obejmującym zwiększanie rozmiaru wyświetlaczy i wzrost jakości przekazywanego obrazu i dźwięku.

Rok Player planuje podpisanie umów z trzema studiami filmowymi z Hollywood a także z niektórymi wytwórniami płytowymi - Sony BMG, Sanctuary i Eagle Records. Jak dotąd firmie udało się zawrzeć porozumienie między innymi z właścicielami studia Aardman, twórcami serii "Wallace i Gromit", oraz z Indestructible Studios, posiadającym prawa do cyklu "Captain Scarlet".

Sieci komórkowe nie będą przekazywać plików multimedialnych. Będą one przechowywane na kartach Digital Video Chips. Dzięki temu użytkownicy będą mogli je odtwarzać dowolną ilość razy. "Spodziewamy się, że nasi klienci będą przede wszystkim oglądać filmy fragmentarycznie, np. w czasie jazdy autobusem lub w przerwie na lunch" - uważa Jonathan Kendrick, przedstawiciel firmy. Komórkowi widzowie uzyskają dostęp także do materiałów związanych z oglądanymi filmami: recenzji, dzwonków, itp.

Dystrybucja chipów Digital Video zapowiadana jest już na początek 2005 r. Eksperci przewidują, że sprzedaż telefonów kompatybilnych z nową technologią w samej Wielkiej Brytanii osiągnie w przyszłym roku poziom 15 milionów sztuk.

Więcej informacji: Rok Player


Zobacz również