Filmy HD na pececie - bez szybkiego procesora ani rusz

Zamontowanie w komputerowej obudowie napędu optycznego kompatybilnego ze standardem Blu-ray lub HD DVD nie oznacza jeszcze, że filmy w wysokiej rozdzielczości zapisane niebieskim laserem na wspomnianych nośnikach będzie można oglądać bez przeszkód. Do odtworzenia filmu bez zacinania się niezbędny będzie bardzo szybki procesor - do takich wniosków doszli producenci oprogramowania do odtwarzania multimediów w czasie trwających w Japoni targów Ceatec.

Technologie HD DVD i Blu-ray wykorzystują trzy systemy kompresji materiału wideo: MPEG-2, VC1 lub MPEG4 AVC. Jak na razie, najczęściej spotykany jest ten ostatni, który jednocześnie stanowi największe wyzwanie dla mocy obliczeniowych komputera. Przedstawiciele firmy CyberLink (producent oprogramowania Power DVD) przekonują, iż do niezakłóconego odtwarzania filmów najlepiej zaopatrzyć się w procesor Pentium D 3,2 GHz lub porównywalny (w przypadku notebooków powinien to być co najmniej Intel Core Duo T2500 2 GHz).

Podczas targów odbył się także pokaz filmu "Shinobi", zapisanego na płycie HD DVD, a odtworzonego na komputerze. Film zakodowany w formacie MPEG4 AVC w jakości 20 Mbps zajmował ok. 70 % mocy obliczeniowej procesora Pentium D 3,2 GHz. Filmy skompresowane w wyższej jakości mogą więc stanowić dla dzisiejszych komputerów nie lada wyzwanie. Przetwarzanie sygnału wideo musi odbywać się w czasie rzeczywistym, stąd ewentualne problemy w odtwarzaniu materiałów w wysokiej rozdzielczości z płyt HD DVD czy Blu-ray.

Na targach Ceatec zaprezentowano także komputery wyposażone w czytniki płyt wykorzystujących technologię niebieskiego lasera. Model Vaio L, wyprodukowany przez Sony, może poszczycić się napędem Blu-ray oraz wykorzystaniem procesorów Core 2 Duo taktowanych zegarami 1,73 - 2,16 GHz (w zależności od modelu). Inny multimedialny komputer, Valuestar X firmy NEC, pracuje w oparciu o 3,4-gigahercową jednostkę centralną Intela, Pentium D i również posiada wbudowany napęd Blu-ray.

Reprezentantem obozu HD DVD jest w tym towarzystwie notebook Toshiba Qosmio G30 z układem Intel Core Duo 2,0 GHz.