Filmy HD w twoim PC


2. Czego potrzeba do odbioru satelitarnego (DVB-S)

Filmy HD w twoim PC

Zestaw do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej może składać się z tunera o rozmiarach pendrive’a, anteny i pilota zdalnego sterowania.

Większość programów HDTV można odbierać przez satelitę. Do odbioru satelitarnego potrzebna jest przede wszystkim antena paraboliczna, zwana potocznie talerzem. Ponadto konieczne są: elementy mocowania tej anteny, cyfrowy konwerter sygnałów (LNB, Low Noise Block), a także karta SAT TV do komputera lub odbiornik zewnętrzny podłączany do portu USB. Nie obejdziesz się bez kabli, którymi należy połączyć ze sobą te podzespoły.

Jeśli masz już zestaw satelitarny, prawdopodobnie będziesz mógł go zachować. Upewnij się tylko, czy konwerter LNB jest przystosowany do odbioru sygnałów cyfrowych. Jeżeli nie, musisz go wymienić. W większości wypadków wystarczy spojrzeć na tabliczkę znamionową. Jeśli są na niej podane zakresy częstotliwości 10,70-11,70 GHz (Low) i 11,70-12,75 GHz (High) , konwerter radzi sobie z sygnałami cyfrowymi, więc nadaje się do odbioru telewizji HD. Natomiast gdy jest na nim wyszczególniony tylko zakres Low, masz do czynienia z analogowym konwerterem LNB, mogącym odbierać sygnał zaledwie kilku nadajników cyfrowych. Do odbioru sygnałów cyfrowych nadają się także konwertery oznaczone jako Universal LNB lub Quad LNB.

Odbiorniki do peceta są dostępne w postaci kart rozszerzających lub zewnętrznych tunerów USB. Rozwiązanie USB ma tę zaletę, że można je zastosować nie tylko w komputerze stacjonarnym, lecz także podłączyć do notebooka. Niewielką popularność zdobyły rozwiązania FireWire. Upewnij się, że podzespół obsługuje standard transmisji DVB-S2, w przeciwnym razie nie będziesz mógł oglądać audycji HD.

Oprogramowanie potrzebne do oglądania TV i nagrywania audycji, które przejmuje dekodowanie sygnału H.264, jest przeważnie dołączone do urządzenia. Jeśli nie, możesz wykorzystać którąś z bezpłatnych aplikacji omówionych w dalszej części artykułu. Za ich pomocą możesz oglądać i rejestrować niezaszyfrowane audycje HD.

DVB-S2 przez kartę rozszerzającą. Najtańsze karty do gniazda PCI, np. Technisat Skystar HD2,otrzymasz już za ok. 250 zł. O połowę droższy jest model Hauppauge WinTV Nova HD-S2.

Również do gniazda PCI Express można nabyć kartę po przystępnej cenie, np. TeVii S470 DVB-S2 lub TBS 6920 DVB-S2. Z droższych modeli godny polecenia jest np. Hauppauge WinTV HVR-4400.

Filmy HD w twoim PC

Zestawienie bezpłatnych programów do obróbki wideo

Niekonwencjonalnym rozwiązaniem okazuje się Floppy DTV S2 firmy Digital Everywhere. Wprawdzie montuje się go w pececie, lecz podłącza przez gniazdo FireWire. Kartę tę wsuwa się do gniazda PCI lub PCI Express, lecz w ostateczności można ją włożyć do peceta, a nie do gniazda na płycie głównej, lub zamontować we wnęce na dysk czy napęd CD/DVD za pomocą zestawu DTV Extension Kit.

DVB-S2 poprzez port USB. Tani odbiornik zewnętrzny podłączany do gniazda USB to np. TeVii S660 DVB-S2. W tej samej klasie cenowej jest Technotrend TT-connect S2-3600.

Rozkodowywanie zaszyfrowanych audycji. Większość kanałów HD szyfruje emitowane audycje. Chcąc je oglądać, musisz zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt do swojej karty telewizji satelitarnej lub odbiornika zewnętrznego - potrzebny ci tzw. moduł Common Interface (w skrócie: CI) i moduł deszyfrujący określony kanał, tzw. Conditional Access Modul (CAM).

Wspomniany CI udostępnia jeden lub dwie kieszenie. Wkłada się w nie moduły deszyfrujące CAM, a w nie z kolei wsuwa się karty abonamentu na określony kanał (tzw. smartcards). Moduł CI montowany w gnieździe PCI płyty głównej, podłączany kablem wstęgowym z kartą TV, kosztuje ok. 160 zł.

Alternatywnie możesz zdecydować się na moduł CI podłączany do portu USB, oferowany np. przez firmy Hauppauge lub Technisat do ich kart. Niektóre karty telewizyjne USB, np. Technisat Skystar USB 2 HD CI i Technotrend Connect S2-3650 CI, mają wbudowany moduł CI.

Kartę abonamentową Smartcard otrzymasz po zawarciu umowy z operatorem TV.

Informacje dodatkowe

Antena satelitarna. Kupując antenę satelitarną, nie wybieraj bardzo małego modelu. Wprawdzie średnica najmniejszych anten sięga zaledwie 30 cm, jednak obowiązuje zasada, że im większe jej lustro, tym lepszy odbiór. Czasza odbija sygnały nadchodzące z satelity i ogniskuje je w punkcie, w którego centrum znajduje się konwerter LNB (Low Noise Block Converter). Odbiera on sygnały i przekształca je na częstotliwości akceptowane przez tuner satelitarny. Czasza o większej średnicy zogniskuje więcej energii niż antena o mniejszej średnicy. W zachodnich rejonach Polski można się pokusić o mniejszą antenę, podczas gdy na wschodzie kraju jest potrzebna większa czasza. Nabywając ją, spytaj sprzedawcę, czy dany rozmiar jest odpowiedni dla twojego miejsca zamieszkania. Zasadniczo powinno wystarczyć 60 cm, ale ponadmetrowa zapewni większą szansę odbioru w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Doświadczenie wykazuje, że w czasie rzęsistego deszczu obraz i tak ginie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: