Filmy HD w twoim PC


5. Jakość HD w telewizji internetowej

Filmy HD w twoim PC

Serwis tvscreen.pl to jedna z płatnych platform typu VOD (wideo na żądanie).

W odróżnieniu od IP-TV, odpłatnego udostępniania określonych kanałów w sieci zamkniętej, telewizja internetowa (nazywana także Web-TV) umożliwia każdemu użytkownikowi, który dysponuje w miarę wydajnym łączem internetowym, oglądanie audycji, seriali, a nawet filmów kinowych. Usługa ta jest przeważnie bezpłatna.

Oferta jest ogromna. W Polsce dużą popularnością cieszą się m.in. lookr.tv, tvscreen.pl, ipla, iplex i onet.pl VOD. Problem tkwi w jakości obrazu. Audycje w rozdzielczości HD należą do rzadkości. W większości wypadków filmy, odcinki seriali lub transmisje wydarzeń sportowych daje się oglądać tylko w niewielkim okienku. Ponadto wśród operatorów telewizji internetowej zdarzają się czarne owce. Niektórzy wabią internautów, obiecując im setki darmowych kanałów. W witrynie operatora trzeba się zarejestrować. W ten sposób zawiera się umowę na płatny abonament, tymczasem mimo opłaty użytkownicy uzyskują dostęp do audycji o marnej lub przeciętnej jakości.

Najbardziej znani międzynarodowi operatorzy telewizji internetowej to Zattoo i Joost. Zattoo oferuje ok. 100 kanałów radiowych i telewizyjnych. Po bezpłatnym zarejestrowaniu się można oglądać audycje w niskiej rozdzielczości. Nadawca finansuje się ze spotów reklamowych.

Płatna jest za to oferta Zattoo HiQ. Za 2 euro miesięcznie (przy dłuższej umowie nawet taniej) można oglądać audycje bez reklam i w jakości telewizyjnej. Program w jakości HD ma się pojawić jeszcze w 2010 roku.

Także Joost na razie tylko zapowiada wprowadzenie jakości HD. W tym portalu są dostępne filmy, seriale i wideoklipy. Entuzjaści muzyki mogą się tu nieźle zabawić. Również w tym wypadku jest konieczna bezpłatna rejestracja.

Lepiej wyposażone w materiał HD okazują się niektóre portale wideo w Internecie. Wprawdzie nie znajdziesz w nich bieżącego programu TV, za to wybór klipów w jakości HD i zarejestrowanych audycji jest ogromny. Blip.tv zapewnia nawet materiał w formacie Full HD. Natomiast w YouTubie, Sevenloadzie (http://pl.sevenload.com) i Vimeo są dostępne sekwencje wideo HD w rozdzielczości 1280x720 pikseli.

6. Czego potrzeba do oglądania filmów Blu-ray w komputerze

Filmy HD w twoim PC

Konwerter LNB to jeden z podstawowych elementów wymaganych do odbioru sygnału telewizyjnego przez antenę satelitarną.

Napędy Blu-ray są dostępne nawet już za ok. 250 zł, np. LiteON iHos 104. Jednak to nie wszystko. Wewnętrzny napęd Blu-ray wymaga, aby komputer był wyposażony w interfejs SATA, bo nie ma modeli obsługujących przestarzałe gniazdo IDE. Właścicielom starszych pecetów pozostaje więc kupno zewnętrznego napędu Blu-ray, podłączanego przez port USB lub modelu wewnętrznego i dodatkowej obudowy na napęd SATA.

Nawet po podłączeniu napędu Blu-ray nie możesz jeszcze oglądać filmów Blu-ray. Brakuje programu do odtwarzania materiału filmowego. Nie jest dołączane do urządzenia (odmiennie niż w wypadku większości napędów DVD), a wśród bezpłatnego nie ma aplikacji do odtwarzania płyt Blu-ray.

Musisz więc wybrać któryś z komercyjnych programów, np. Cyberlink PowerDVD 10 Ultra 3D, Corel Win DVD Pro 2010, Arcsoft Totalmedia Theatre 3 Platinum lub Roxio Cineplayer BD. Nero zapowiedział na drugą połowę 2010 roku wydanie płatnego dodatku do swojego pakietu Nero Multomedia Suite 10.

Niezależnie od tego, na którą aplikację się zdecydujesz, musisz ją regularnie aktualizować, aby móc odtwarzać w swoim pececie także najnowsze krążki Blu-ray. Na przykład PowerDVD początkowo nie radził sobie z filmem Avatar. Odtworzył go bez zarzutu dopiero po wgraniu najnowszej aktualizacji. Jak twierdzą producenci programów do odtwarzania, muszą sprawdzać każdy film i w razie potrzeby przygotowywać odpowiednią aktualizację.

Przechwytywanie filmów z płyt Blu-ray

W Internecie krążą instrukcje, jak zapisywać na twardym dysku treść zabezpieczonych przed kopiowaniem dysków Blu-ray. Umożliwiają to programy AnyDVD HD i DVD Fab. Niezabezpieczone nośniki można przegrywać na dysk nawet za pomocą Eksploratora. W dalszej obróbce uzyskanego w ten sposób materiału pomoże ci np. program BDInfo (go.pcworld.pl/2a479), który ustali numer głównego filmu na liście odtwarzania płyty. Chcąc zmniejszyć ilość danych, można zastosować narzędzie tsMuxeR (go.pcworld.pl/abc34). Po jego uruchomieniu kliknij add, aby wczytać ustalony uprzednio plik z listy odtwarzania. Tsmuxer zbierze wszystkie informacje filmu głównego i usunie zbędne ścieżki wizji, fonii i napisów. Klikając Blu-ray i Custom chapter list, przejmiesz znaczniki rozdziałów z oryginalnej płyty. Kliknięciem Input wybierzesz odpowiednie ścieżki audio i wideo. Następnie kliknij Output | Create Blu-ray Disc, po czym wybierz żądany folder docelowy na twardym dysku przyciskiem Browse. Klikając Start muxing zainicjujesz zapis nowej kompilacji Blu-ray. Za pomocą funkcji split & cut określisz, po jakim czasie odtwarzania Tsmuxer ma podzielić bieżący plik. Przyda ci się to, gdy dysk docelowy będzie sformatowany w systemie plików FAT32 (np. Sony Playstation 3), w którym maksymalny rozmiar pliku nie może przekroczyć 4 GB.

7. Oprogramowanie do nagrywania HDTV

Filmy HD w twoim PC

Aby móc oglądać szyfrowane audycje HD odbierane drogą kablową, potrzebujesz karty rozszerzającej lub zewnętrznego dekodera USB z modułem CAM, np. TechniSat CableStar Combo HD CI.

Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem okazuje się oprogramowanie dołączone przez producenta do karty telewizyjnej lub zewnętrznego tunera. Za jego pomocą możesz nie tylko oglądać audycje emitowane przez odbierane kanały, lecz także nagrywać je. Z reguły dostępna jest także funkcja oglądania programu z przesunięciem w czasie (tzw. timeshift). Można więc oglądać żądaną audycję od początku, choć go przegapiłeś, i/lub wstrzymać (pauza), a późniejszej wznowić oglądania w dogodnej chwili.

Jeżeli jednak nie jesteś zadowolony z zakresu funkcji swojej aplikacji, wypróbuj alternatywy przedstawione poniżej.

MediaPortal to bezpłatne centrum multimedialne, które nadaje się do oglądania materiału HDTV. W skład funkcji wchodzi wirtualny magnetowid. Oprócz tego aplikację można stosować jako odtwarzacz filmowy i muzyczny, a także narzędzie do pokazu slajdów.

ProgDVB jest bezpłatny w standardowej wersji. Zakres funkcji nie pozostawia nic do życzenia. Możesz nagrywać audycje radiowe i telewizyjne, a także oglądać je z przesunięciem w czasie (patrz wyżej). Oprócz tego program zapewnia elektroniczny przewodnik po programach (EPG) i obsługę modułów CAM umożliwiających oglądanie płatnych kanałów telewizyjnych.

DVBViewer kosztuje 15 euro. Współpracuje z wieloma kartami TV i tunerami zewnętrznymi. Ponadto można rozszerzać jego funkcjonalność za pomocą wtyczek. Program jest wyposażony w przejrzysty interfejs. Kusi funkcją obraz w obrazie (PiP). W skład funkcji wchodzą także wyświetlanie z przesunięciem w czasie (timeshift), telegazeta i elektroniczny przewodnik po programach (EPG).

A jeśli dysponujesz środowiskiem Windows w wersji Media Center (np. Vistą lub 7 Home Premium/Ultimate), możesz użyć wewnętrznego oprogramowania do oglądania i nagrywania audycji telewizyjnych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: