Filmy HD w twoim PC


8. Montowanie filmów i nagrań z kamery

Filmy HD w twoim PC

Do oglądania filmów z krążków Blu-ray jest konieczne komercyjne oprogramowanie.

Kamery HD są obecnie dostępne we wszystkich kategoriach cenowych. Nawet niektóre komórki potrafią rejestrować obraz HD. Materiał w tej jakości jest przeważnie skompresowany metodą MPEG-4 AVC (H.264). Wiele kamer klasy średniej rejestruje wizję w pseudostandardzie AVCHD (Advanced Video Codec High Definition). Tanie modele dla początkujących zapisują zarejestrowany materiał w formacie AVI. W obu wypadkach znajduje zastosowanie kodek H.264. Tylko kamery z wyższych półek nagrywają w formacie HD-Video (HDV) i oferują materiał filmowy skompresowany w standardzie MPEG-2.

Zanim nagrania z kamery staną się długometrażową pamiątką z urlopu, trzeba je zmontować i przygotować w pececie. Nawet krótkim klipom, które mają trafić do serwisów internetowych, takich jak YouTube, warto nadać ostatnie szlify w komputerze. Za pomocą stosunkowo tanich programów nawet początkujący szybko przygotują okazałe filmy.

Gdy oprogramowanie do montażu wideo odmawia wczytania materiału filmowego, przyczyną jest prawdopodobnie rzadko stosowany kodek VC-1. Filmy VC-1 należy skonwertować przed poddaniem ich dalszej obróbce. Zaleca się to zrobić np. za pomocą bezpłatnego, angielskojęzycznego programu XMedia Recode.

Aby nie obciążać nadmiernie komputera w trakcie montażu wideo, programy do wideoedycji stosują takie metody, jak Smart Rendering lub Smart Encoding. Wówczas komputer oblicza na nowo tylko zmienione fragmenty filmu, a niezmodyfikowane są tylko kopiowane. Użycie takich sztuczek umożliwia edytowanie materiału wideo w jakości HD nawet w komputerze z procesorem dwurdzeniowym.

Magix Video Easy HD doskonale nadaje się dla filmowców amatorów bez doświadczenia w posługiwaniu się komputerem. Udane kreatory towarzyszą użytkownikowi od uruchomienia programu po gotowy film. Zależnie od potrzeb możesz przechwycić materiał źródłowy z kamery cyfrowej, twardego dysku lub z analogowego źródła, takiego jak magnetowid. Przed dalszą edycją kreator kopiuje pliki wideo z kamery AVCHD na twardy dysk komputera.

Filmy HD w twoim PC

Hałas wydobywający się z wentylatora odbiera przyjemność oglądania filmu. Polecamy więc kartę graficzną chłodzoną pasywnie, np. ATI Radeon HD 3450.

Interfejs jest podzielony jasno i przejrzyście. Znajdziesz tu podgląd wideo, układ scen i okno efektów. Program nie zniechęca użytkownika liczbą przycisków. Są duże i dobrze opisane. Importowane sekwencje wideo są umieszczane na tablicy układu scen. Można zmieniać ich kolejność, przeciągając je myszą. Wszelkie poprawki są wykonywane szybko.

Duży krąg barw pozwala intuicyjnie korygować kolory. Jasność, kontrast i nasycenie barw zmienia się suwakami. Ponadto możesz ozdobić materiał filmowy 19 efektami. Jest wśród nich imitacja starego filmu, filtr czarno-biały i sepia. Gotowy film Video Easy HD nagrywa w formacie AVCHD na płycie DVD lub na krążku Blu-ray. Alternatywnie można zapisać go na twardym dysku lub wysłać do serwisu internetowego YouTube.

Nero Vision Xtra to narzędzie do wideoedycji w pakiecie Nero Multimedia Suite 2010. W jego skład wchodzi także moduł do zarządzania cyfrowymi mediami. Oferuje przeglądowe zestawienie wszystkich wczytanych plików foto, audio i wideo.

Po uruchomieniu wideoedytora pojawia się okno z wyborem funkcji. Wskaż tworzenie nowego filmu. W lewym górnym narożniku nowego okna znajduje się obszar podglądu, a z prawej strony tzw. przeglądarka multimediów. Stąd możesz przywoływać importowany materiał wideo, fotografie i utwory muzyczne. W dolnej części okna umieszczono palety efektów, tytułów i napisów.

Nero Vision Xtra ma pewną przewagę nad Magix Video Easy HD. Pozwala umieszczać na tzw. linii czasu dowolnie wiele ścieżek audio i wideo. Amator filmowania ma liczne możliwości edycji swojego materiału. Można nawet zsynchronizować w czasie kilka efektów.

Za to korygowanie kolorów nie przebiega już tak prosto, jak w programie Video Easy HD. Podgląd ma mierną jakość, a wyświetlany obraz niezbyt ostry. Za to Vision Xtra potrafi zaprezentować w czasie rzeczywistym (zależnie od wydajności komputera) od trzech do pięciu ścieżek AVCHD. Gotowy film aplikacja nagrywa na płytę DVD w formacie AVCHD lub na krążek Blu-ray. Alternatywnie przesyła go do serwisu YouTube.

Corel VideoStudio Pro X3 zapewnia znacznie więcej funkcji do montażu wideo, jednak trzeba poświęcić więcej czasu, aby nabrać wprawy w korzystaniu z niego. Pozwala działać na dwa sposoby - zapewnia możliwość prostej i zaawansowanej wideoedycji. Pierwsza przywołuje moduł VideoStudio Express 2010, druga zaś właściwy wideoedytor. VideoStudio Express to program przeznaczony przede wszystkim do zarządzania biblioteką multimediów, jest jednak wyposażony w podstawowe narzędzia do edycji materiału wideo. Najważniejsze operacje to importowanie materiału wideo, tworzenie filmu i prezentowanie go. Klikając dwukrotnie scenę, otworzysz okno z funkcjami korygowania równowagi bieli, jasności, szumów i stabilizowania obrazu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: