Filmy interaktywne

Wiele razy oglądając w kinie bądź w telewizji film pragnąłem mieć jakikolwiek wpływ na jego akcję. Chyba nie tylko mnie pociąga możliwość samodzielnego decydowania o dalszych losach bohaterów, konstruowania fabuły. Pod koniec XX wieku wraz z popularyzacją gier multimedialnych o filmowej jakości oraz upowszechnieniem się technologii komputerowych kino wreszcie dostało do ręki narzędzia umożliwiające aktywny udział widzów w kreowaniu obrazu filmowego.


Wiele razy oglądając w kinie bądź w telewizji film pragnąłem mieć jakikolwiek wpływ na jego akcję. Chyba nie tylko mnie pociąga możliwość samodzielnego decydowania o dalszych losach bohaterów, konstruowania fabuły. Pod koniec XX wieku wraz z popularyzacją gier multimedialnych o filmowej jakości oraz upowszechnieniem się technologii komputerowych kino wreszcie dostało do ręki narzędzia umożliwiające aktywny udział widzów w kreowaniu obrazu filmowego.

Nowe technologie interakcja

1. wzajemne oddziaływanie na siebie osób, przedmiotów, zjawisk

2. zetknięcie się ze sobą dwóch lub więcej akcji, działań, dążeń

Słownik Języków Obcych

Kiedy mówimy "przemysł filmowy" mamy na myśli przede wszystkim studia filmowe oraz firmy tworzące efekty specjalne. Rzadko mamy na myśli firmy, które budują kina, ekrany filmowe, systemy do projekcji filmów, przedsiębiorstwa odpowiedzialne za niesamowitej jakości dźwięk typu surround. Okazuje się jednak, iż nawet i w tej części rozrywkowego biznesu pojawiają się nowoczesne technologie. W ostatnich kilku sezonach w kinach Stanów Zjednoczonych pojawiło się wiele nowinek.

Wśród najciekawszych z nich warto wspomnieć o nowoczesnych systemach do produkcji i projekcji filmów trójwymiarowych firmy Imaxhttp://www.imax.com, które podobno dają niespotykaną wprost jakość obrazu. Jednym z pierwszych filmów zrealizowanych w tej technice był Wings of Courage - Jeana-Jacqua Annauda z Valem Kilmerem w roli głównej. Pamiętacie Zabawy Zwierząt i Paradę Atrakcji w warszawskim, stereoskopowym kinie Oka? Jeśli nie to dobrze, a jeśli nadal pamiętacie to zapomnijcie to jak najprędzej! Nadchodzi nowa era filmów trójwymiarowych. My, widzowie odczujemy coraz większe złudzenie rzeczywistości w pełni uczestnicząc w wydarzeniach rozgrywających się na ekranie.

Inną nowinką są ruchome kina firmy Showscan Entertainmenthttp://www.boxoff.com. Komputerowo zsynchronizowane z akcją filmu siedzenia poruszają się wraz z widzami! Niestety obejrzeć taki film możemy jedynie w kinach należących do koncernu United Artists rozsianych po całych Stanach Zjednoczonych. W tym systemie przygotowano między innymi specjalnie przystosowane wersje Robocopa i Powrotu do Przyszłości.

Co to są filmy interaktywne?

Interaktywność - słowo najczęściej stosowane w kontekście komputerowych produktów multimedialnych wreszcie znajdzie swoje zastosowanie na wielkim ekranie.

Najbardziej wyrafinowaną nowinką są filmy interaktywne. Termin ten znamy już od kilku lat, a dotychczas określał pierwsze multimedialne programy z wbudowanymi elementami filmu. Prawdziwych interaktywnych filmów, w którym udział nasz - widza - polegał na wybraniu interesującego nas wątku było jednak niewiele. Jednymi z pierwszych filmów interaktywnych dostępnych na płytach CD-ROM były programy: Johny Mnemonic, Vortex i Psychic Detective. Szczególnie ten ostatni produkt zasługuje na miano filmu interaktywnego. Choć fabułę można go było ukończyć w przeciągu pół godziny intensywnej gry to Psychic Detective dawał mnóstwo zabawy przede wszystkim dlatego, że mogliśmy śledzić kilkanaście różnych splotów akcji. Niestety do dziś nie wiadomo z jakiego powodu program nie osiągnął większego sukcesu rynkowego i był traktowany raczej jako ciekawostka. Jedną z przyczyn mógł być fakt, że rzeczywiście dość szybko się nudził, a do takiego programu powraca się raczej ciężko. Prawdziwy gracz wolał Command & Conquer, a miłośnik dobrego filmu wolał pójść do zwykłego kina.

Nadchodzi DVD

Dopiero z nadejściem ery DVD domowy użytkownik będzie mógł się rozkoszować prawdziwymi interaktywnymi produkcjami. Duża pojemność dysków DVD pozwoli na zapisanie bardzo dużej ilości materiału filmowego. Jedną z pierwszych zapowiadanych produkcji jest Tender Loving Care z Johnem Hurtem w roli głównejhttp://www.aftermathmedia.com. To ogromne przedsięwzięcie to 207 stron maszynopisu i ponad 40 gigabajtów filmu! Obraz zrealizowano na taśmie 35 mm. Inną produkcją jest Star Trek Borg: The Ultimate Interactive Moviehttp://www.pcme.com/FANTASY/BORG/borg.htm. Ta produkcja to ponad dwie godziny akcji, po której gracz wcale nie musi poruszać się liniowo! Interaktywny film wyreżyseruje znany wszystkim miłośnikom Star Trek Jim Conway twórca wielu epizodów serialu. Muzykę przygotuje autor tematu Star Trek Voyager - Dennis McCarthy.

Interakcja w kinie

Najbardziej atrakcyjną formę prezentacji interaktywnego filmu dostarcza nam oczywiście kino. Ze względu jednak na wysoki stopień komplikacji zarówno treści takiego filmu jak i sposobu jego prezentacji w sali kinowej technologia ta dopiero raczkuje na dużym ekranie. Są już jednak pierwsze tego typu produkcje! Mr. Paybackhttp://us.imdb.com/Reviews/33/3313 to unikalna produkcja firmy Interfilm Technologies. W sumie nakręcono 115 minut filmu z czego widz oglądał podczas projekcji tylko 20. Film został nakręcony na taśmie 35mm i odtwarzany z czterech sprzężonych wideodysków połączonych z projektorem.

Przed projekcją każdy z widzów otrzymywał joystick z trzema przyciskami. W newralgicznych momentach akcji za pomocą przycisków kinomani mieli możliwość dokonania wyboru pomiędzy trzema różnymi wątkami. Nad całością (liczenie głosów na bieżąco oraz wpuszczanie na ekran odpowiedniej sekwencji) czuwał komputer PC z procesorem 486. Co ciekawsze w cenę biletu do kina wliczono aż trzy projekcje. Mr. Payback wystartował w USA jednocześnie, aż w 50-ciu specjalnie przystosowanych kinach. Nie zarobił dużych pieniędzy i nie spotkał się z przychylnością krytyki, która zarzucała mu płytką akcję. Jednak jest to niewątpliwie pierwszy zrealizowany na taką skalę (jedną z głównych ról zagrał Christopher Lloyd) film interaktywny pokazywany w na dużym ekranie.

Jaka będzie przyszłość?

Niewątpliwie mimo niewielkich sukcesów filmy interaktywne będą nadal produkowane. Spodziewane na przyszły rok szersze wejście na rynek technologii DVD umożliwi domowy odbiór niezwykle dużych partii materiału filmowego. Dlaczego jednak na razie jest tak niewielki wybór tego typu produkcji?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Niezwykle trudno jest nakręcić wielowątkowy film z nieliniowo rozgrywającą się akcją. Scenariusz musi zawierać co najmniej kilka różnych splotów akcji dlatego też powinien być znacznie obszerniejszy niż jego standardowy odpowiednik. Z drugiej strony taki film może być oglądany jedynie w specjalnie do tego celu przystosowanym kinie. Rzadko, które kina decydują się na przystosowanie swych sal do takich wymogów.

Na razie więc kinowe filmy interaktywne są jedynie ciekawostką, o której możemy poczytać. W Polsce nieprędko zobaczymy taki pokaz w specjalnie przystosowanym kinie. Do dzisiejszego dnia nie ma w naszym kraju wielu sal kinowych z nowoczesnymi systemami projekcji, a co dopiero mówić o interaktywności. Możemy jedynie mieć nadzieję, że rewolucja DV dotrze do nas jak najprędzej.