Filmy na Blu-ray - od dziś w sklepach

Koncern Sony Pictures Home Entertainment wprowadza dziś do amerykańskich sklepów pierwsze filmy na nośnikach Blu-ray. W pierwszej kolejności wydane zostaną filmy, które już wcześniej dostępne były na DVD - m.in. "50 pierwszych randek", "Piąty element" czy "XXX", jednak już w przyszłym tygodniu pojawi się pierwsze prawdziwie premierowe wydanie filmu na Blu-ray - "Ultraviolet".

Warto przypomnieć, że za kilka dni do amerykańskich sklepów trafią również pierwsze stacjonarne odtwarzacze płyt Blu-ray - premiera modelu BD-P1000 firmy Samsung zaplanowana jest na 25 czerwca. Cenę urządzenia ustalono na ok. 1000 USD.

Przedstawiciele Sony informują, że pierwsze filmy dostępne na Blu-ray zakodowane będą w formacie MPEG-2 - tym samym, który wykorzystywany jest dziś na płytach DVD, aczkolwiek firma testuje obecnie inne rozwiązania m.in. formaty VC-1 oraz MPEG-4 AVC.

Przypomnijmy, że filmy wydane w konkurencyjnym dla Blu-ray standardzie HD DVD pojawiły się w amerykańskich sklepach już w połowie maja (były to m.in. obrazy "Ostatni Samuraj", "Upiór w Operze" oraz "Serenity"). Wszystkie filmy trafiają na rynek w partiach po 10 tys. sztuk.