Filmy na kartach SD w samoobsługowych automatach

Koncern Toshiba proponuje nowy model dystrybucji materiałów multimedialnych, np. filmów i muzyki. Zakłada on udostępnienie w różnych miejscach publicznych samoobsługowych automatów, które umożliwiałyby nagranie żądanej pozycji na karcie pamięci Secure Digital.

Usługa rozwijana jest przy współpracy firm NCR (producent samoobsługowych dystrybutorów) i MOD Systems (dostawca technologii zarządzającej sprzedażą cyfrowych treści). W ramach usługi użytkownicy będą mogli wybierać filmy spośród liczącego ok. 4 tys. pozycji zasobu, na który złożą się produkcje takich wytwórni jak Warner Brothers czy Paramount Pictures. W ten sam sposób będzie można zaopatrywać się w muzykę - na chwilę obecną udostępniono około 4 miliony utworów. Cennik ma być uzależniony od decyzji placówek, w których staną automaty (a mają to być np. sklepy detaliczne, kafejki, terminale portów lotniczych, itp.). Kiosk multimedialny stanąłby więc np. w salonie prasowym tuż obok automatu z napojami bądź bankomatu.

Filmy nagrane na kartach pamięci będą zabezpieczone przed nieuprawnionym kopiowaniem i dystrybucją. Zdaniem przedstawicieli MOD Systems pobranie pełnego filmu w standardowej jakości DVD z kiosku i zapisanie go na karcie SD ma zająć od dwóch do trzech minut (jeden film zajmie ok. 2-3 GB). Toshiba pracuje nad skróceniem czasu pobierania plików. Nie jest do końca jasne, czy klient miałby sam dostarczyć własny nośnik, czy film byłby mu sprzedawany z automatu razem z kartą.

Automaty mają trafić do sklepów jeszcze w 2009 r., chociaż żadna z firm zaangażowanych w przedsięwzięcie nie ujawniła dokładnej daty.

Przyszłość należy do formatu SD?

Toshiba zamierza wdrożyć produkcję telewizorów i urządzeń typu set-top-box wyposażonych w sloty kart pamięci SD - dzięki temu w urządzeniach tych będzie można odtwarzać filmy pobrane z automatów samoobsługowych. Prototypowe modele odbiorników są prezentowane na targach Consumer Electronics Show.

Obecnie Liczba urządzeń cyfrowych kompatybilnych z formatem kart SD - aparatów i kamer cyfrowych, konsol do gier, itp. - sięga 8 tysięcy modeli, sygnowanych ponad 400 markami (dane za SD Association). Maksymalna pojemność kart SD wynosi 32 GB (karty SDHC), a maksymalny transfer danych - 25 MB/s. SD Association na tegorocznym CES ogłosiła jednak specyfikację SDXC (SD extended capacity), dzięki której pojemność takich nośników może wzrosnąć nawet do 2 terabajtów, a szybkość przesyłania danych wynieść 104 MB/s.

Toshiba nie rezygnuje z walki o przychylność amatorów kina. Jak pamiętamy, koncern był głównym promotorem formatu HD DVD, alternatywnego wobec Blu-ray systemu zapisu danych, np. filmów, na dyskach optycznych z wykorzystaniem technologii niebieskiego lasera. Tzw. wojna formatów zakończyła się niemal dokładnie rok temu spektakularną porażką Toshiby - tuż przed targami Consumer Electronics Show 2008 z wspierania HD DVD wycofała się wytwórnia filmowa Warner, a po niej - kolejni hollywoodzcy giganci. Los formatu został przesądzony w lutym 2008 r., kiedy Toshiba ogłosiła wycofanie się z rozwoju, produkcji i sprzedaży odtwarzaczy i nagrywarek HD DVD.