Filmy na komputerze - wyszukuj, oglądaj, zarządzaj


Napisy do filmów - NAPI Projekt, ALLSubtitleSearcher

Niekiedy oglądanie filmu bez ścieżki dialogowej w formie napisów bywa mało komfortowe, a czasem - pozbawione sensu (jeśli aktorzy porozumiewają się w języku, którego w ogóle nie znamy). Z pomocą przyjdą aplikacje do pobierania napisów do filmów. Oprócz modułu o takim przeznaczeniu, zintegrowanego z odtwarzaczem BESTPlayer dostępne są dwa dedykowane do tego narzędzia, NAPI Projekt i ALLSubtitleSearcher. Oba są banalnie proste w obsłudze - wystarczy kilka kliknięć myszką, aby na dysku komputera znalazły się napisy dopasowane do posiadanej przez ciebie wersji filmu. ALLSubtitleSearcher dodatkowo umożliwia znalezienie ścieżek dialogowych do filmu we wszystkich językach, w jakich zostały opublikowane w Sieci.

Katalogowanie filmów - Filmoteka, Coollector

Kolekcja filmowa z czasem rozrasta się coraz bardziej - aby zachować porządek i kontrolę nad tym, co gdzie się znajduje, warto skorzystać z aplikacji do katalogowania. Jest nią m.in. Filmoteka- narządzie pozwala wyszukać zasoby dysków twardych i płyt CD/DVD według wskazanych przez użytkownika kryteriów. Program gromadzi też szczegółowe informacje o plikach (w tym o kodekach wideo i audio), dodaje również do bazy takie informacje jak rozmiar, czas trwania czy rozdzielczość filmu. Dane można wyeksportować do plików .DOC i .XLS. Dodatkowo Filmoteka umożliwia sprawdzanie informacji o filmach na polskich serwisach filmowych, w tym z filmweb.pl.

Z kolei Coollector to zarówno program do katalogowania zasobów, jak również obszerna baza danych o filmach.. W systematycznie aktualizowanych zasobach aplikacji znajduje się kilkadziesiąt tysięcy opisów pozycji filmowych. Do dyspozycji użytkownika oddano wyszukiwarkę, dzięki której można łatwiej znaleźć film lub aktora, podając przy tym odpowiednie kryteria, takie jak rok produkcji czy gatunek dzieła. Coollector podaje również ceny filmów na różnych nośnikach (DVD, Blu-ray, HD DVD) w popularnych sklepach internetowych.

Wideo z Sieci - Ashampoo ClipFinder, AnyTV

Filmy na komputerze to nie tylko lokalna wideoteka. Ogromne zasoby multimedialne oferują internetowe serwisy wideo oraz usługi VOD, czyli wideo na żądanie.

Do obsługi internetowych wypożyczalni wideo będziesz potrzebował przeglądarki internetowej i zainstalowanych wtyczek Flash i/lub Silverlight.

Problemy z wyszukiwaniem filmów w portalach wideo pomoże rozwiązać Ashampoo ClipFinder. Narzędzie umożliwia szybkie przeszukanie zasobów z serwisów takich jak YouTube, Metacafe, Google Video, ClipFish, DailyMotion i wielu innych. Klipy odpowiadające parametrom wyszukiwania są dobrze opisane, dzięki czemu łatwo jest otworzyć ten właściwy. Nie jest również problemem zapisanie filmiku na dysku komputera. Wersja HD umożliwia "zmianę" przeglądarki w efekt 3D. Dzięki funkcji "Wall" listy filmów wyświetlane są w przejrzysty i zarazem efektowny sposób, nawigacja nie sprawia problemów. Aplikacja może grupować wybrane jak i wyszukane przez nas klipy.

Proponujemy również wypróbowanie AnyTV 2.55, aplikacji do odtwarzania telewizji kablowej na ekranie peceta. Dzięki programowi można cieszyć się telewizją internetową z prawdziwego zdarzenia (kanały lokalne, ogólnoświatowe, telewizja na żywo, telewizja satelitarna - wszystko prosto z Sieci). Wystarczy wybrać odpowiednią stację z listy i poczekać na strumień danych. Darmowa edycja AnyTV pozbawiona jest niestety kilku ważnych funkcji. Chodzi tu przede wszystkim o aktualizację listy kanałów, wyszukiwanie i filtrowanie treści oraz dostęp do kilku ważnych programów.