Filmy na laptopie i tablecie. Zmora dla akumulatora?

To, jakiego odtwarzacza multimediów używasz i w jakim formacie jest dany materiał wideo, wpływa na czas pracy mobilnych urządzeń. Różnice są znaczące i wynoszą nawet parę godzin. Zobacz wyniki testów na laptopie i tablecie z Windows 8.1.


Kiedy wybierasz się w długą podróż i zabierasz ze sobą laptopa lub tablet, czas pracy na zasilaniu akumulatorowym jest na wagę złota. Podstawowe porady na wydłużenie czasu pracy są znane niemal każdemu. Należą do nich: obniżenie jasności ekranu, deaktywowanie łączności Bluetooth oraz wyłączenie niektórych urządzeń (np. napędu optycznego), czy też korzystanie z hibernacji zamiast z trybu uśpienia. Jeśli zależy ci na maksymalnym wydłużeniu czasu pracy na baterii, możesz skorzystać z dodatkowych porad, które pozwalają oszczędzać minuty, a w niektórych przypadkach - sekundy. Chodzi m.in. o uruchamianie mniejszej liczby aplikacji, aby odciążyć procesor i pamięć RAM, jak również o odpowiednie skonfigurowanie planu zasilania (zwykle ogranicza się to do wybrania planu "Oszczędzanie energii").

Okazuje się, że istotne jest nie tylko to, ile aplikacji uruchomimy, ale też - jakie. Najbardziej widoczne jest to w przypadku odtwarzaczy multimedialnych i plików wideo. Postanowiliśmy przeprowadzić testy i wynika z nich, że wybór odtwarzacza oraz pliku wideo może znacząco wpłynąć na czas pracy urządzeń mobilnych. Kiedy więc następnym razem będziesz szykować się do podróży pociągiem czy samolotem, weź pod uwagę nie tylko to, jakie filmy zechcesz w tym czasie oglądać, ale w jakich formatach będą zapisane i w jakim odtwarzaczu zechcesz je odtwarzać.

Co istotne, porada związana z odtwarzaczami i plikami wideo nie niesie ze sobą tak dużych kompromisów, jak inne rady obejmujące wydłużanie czasu pracy. Kiedy, przykładowo, wyłączenie Bluetooth pozwala zaoszczędzić dodatkowe minuty, ale pozbawia cię dostępu do tej łączności, wybór odtwarzacza w przypadku oglądania filmów nie jest wielkim poświęceniem - ważne jest przecież to, że oglądasz dany film. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku samych plików wideo. Czas pracy uzależniony jest także od jakości obrazu, a co za tym idzie - często lepszej jakości obraz oznacza krótszy czas działania urządzenia.

Choć na testy poświęciliśmy wiele godzin, testując różne odtwarzacze i formaty plików, nie jesteśmy w stanie przedstawić wszystkich możliwych kombinacji - odtwarzaczy i formatów jest bardzo dużo i sprawdzenie wszystkich scenariuszy, w dodatku na różnych platformach sprzętowych i systemowych, zajęłoby kilka miesięcy. Jednocześnie zaznaczamy: wykonaliśmy na tyle dużo testów i zebraliśmy odpowiednią ilość argumentów, że wyciągnięcie konkretnych wniosków było możliwe.

Odtwarzacz odtwarzaczowi nierówny

Przeglądając repozytoria plików natknęliśmy się nie na kilkanaście czy kilkadziesiąt odtwarzaczy multimedialnych - obecnie jest ich kilkaset! Na potrzeby publikacji wybraliśmy cztery. Podczas wyboru kierowaliśmy się przede wszystkim popularnością oraz tym, że narzędzia oferowane są bezpłatnie. Ostatecznie wybór padł na domyślny odtwarzacz "Wideo" zintegrowany w Windows 8, jak również na Windows Media Player, Media Player Classic - Home Cinema (MPC - HC) oraz VLC. Są to programy znane większości użytkowników komputerów pracujących pod kontrolą systemów Windows.

W "ósemce" filmy domyślnie odtwarzane są w aplikacji "Wideo", choć nie da się ukryć, że ma ona ograniczoną liczbę obsługiwanych formatów i nie ma tak wielu funkcji, ile znajdziemy w narzędziach firm trzecich.

Filmy na laptopie i tablecie. Zmora dla akumulatora?

Użyty w testach tablet Lenovo ThinkPad 8 pracuje na systemie Windows 8.1 i ma 8,3-calowy ekran (1920 x 1200). Cena: ok. 2000 zł za wersję 64 GB.

W przypadku VLC należy dodać, że dostępna jest też wersja VLC Metro, przeznaczona dla Windows 8.1.Ze względu na niewielką popularność w porównaniu do wersji biurkowej nie uwzględniliśmy jej w testach. Ponadto ciągle ma ona mniejszą funkcjonalność.

Jeśli chodzi o konfiguracje odtwarzaczy, nie chcieliśmy zmieniać ustawień, ponieważ większość użytkowników tego nie robi - zwykle chcemy tylko obejrzeć film i nie interesują nas ustawienia samego programu. Z tego powodu postawiliśmy na ustawienia domyślne.

W ramce "Platforma testowa" opisaliśmy konfigurację komputera użytego w testach oraz parametry techniczne tabletu. Na potrzeby testu związanego z odtwarzaczami przygotowaliśmy również materiał wideo, który odtwarzaliśmy w pętli, zaczynając gdy komputer był naładowany w 100 proc. i przerywając test, gdy bateria została rozładowana do 5 proc. Te same zasady dotyczyły tabletu. Na potrzeby testów użyliśmy filmu, który zgraliśmy z płyty Blu-ray i zapisaliśmy na dysku w rozdzielczości 1280 x 720 (format H.264). Podczas testów film odtwarzany był z dysku SSD w trybie pełnoekranowym.

Testy doprowadziły do ciekawych wniosków. Okazało się, że wystarczy wybrać inny odtwarzacz i przy tym samym filmie w jakości HD różnica w zaoszczędzonym czasie pracy na zasilaniu akumulatorowym może wynieść nawet parę godzin. Jeśli w czasie podróży chciałbyś oglądać serial, wybór innego odtwarzacza pozwoli ci obejrzeć dwa lub nawet trzy odcinki więcej. Szczegółowy komentarz dotyczący wyników testu zamieszczamy w ramce "Odtwarzacz i format mają znaczenie".