Filmy stanowią połowę mobilnego ruchu w internecie

Badania firmy ByteMobile pokazują, że filmy stanowią połowę wszystkich danych przesyłanych przez internet mobilny. Wyniki te pochodzą z pierwszego kwartału 2012 roku. Rok wcześniej filmy stanowiły tylko 40 proc. mobilnej transmisji danych. Wzrost ten jest skutkiem popularyzacji tabletów i większej dostępności filmów HD.

Film na smartfonie

ByteMobile podaje w raporcie, że powszechność smartfonów i tabletów doprowadziła poziom ruchu w internecie mobilnym do nowych szczytów. Jest to związane także z coraz większą ilością treści oferowanych w internecie, zwłaszcza za pomocą różnych aplikacji. Apetyty użytkowników zostały też pobudzone wzrostem prędkości łącz 3G i 4G.

Badania wykazały, że wzrost ruchu w sieciach mobilnych związany jest głównie ze wzrostem rozdzielczości filmów. Dla przykładu, pięciominutowy film w rozdzielczości 360p ma około 10 MB. Takiej samej długości film w rozdzielczości HD ma już około 75 MB. Wyższy poziom transmisji danych związany jest też z popularyzacją tabletów. Te wyposażone w Androida generują dwa razy więcej ruchu niż smartfony z tym samym systemem. iPady przesyłają natomiast trzykrotnie więcej danych niż iPhone'y.

ByteMobile przeanalizowało także reklamy mobilne. Stanowią one 2 proc. ruchu w mobilnym internecie na Androidzie i 1 proc. w systemie iOS. Najwięcej reklam pochodzi z platform reklamowych DoubleClick, AdMob i AdSense należących do Google.

Wyniki badań nie powinny nikogo dziwić. Ruch mobilny powinien wzrosnąć jeszcze bardziej, gdy powszechne staną się sieci LTE oraz LTE-Advanced (4G), a szybkość internetu w sieciach komórkowych zwiększy się wyraźnie. Wpłynąć na to powinna także większa popularyzacja urządzeń mobilnych, a w tym tanich tabletów, których głównym przeznaczeniem jest konsumpcja treści cyfrowych z sieci.