Filozofia Zen

W nowym odtwarzaczu firmy Creative zastosowano ciekawy, dotykowy system poruszania się po menu.

Creative kontynuuje linię Zen, czyli odtwarzaczy MP3 z twardymi dyskami. Najnowszy model wyposażono w 20-gigabajtowy napęd. Oprogramowanie do Jukeboxów pozwala na przeglądanie plików według nazwisk artystów czy gatunku muzyki.

Poruszanie się po menu urządzenia odbywa się za pomocą specjalnego suwaka reagującego na dotyk oraz przycisku zatwierdzającego wybór. Wygląd i obsługa przypominają Apple iPod. Suwak jest bardzo czuły na ruchy, dzięki czemu pole wystarczy musnąć.

Zen pozwala na ustawienie wielu parametrów związanych z dźwiękiem. Oprócz ustawienia brzmienia poprzez korektor, możliwe jest uaktywnienie m.in. funkcji wyrównującej poziom głośności wszystkich utworów. Creative nie dołączył pilota na kablu słuchawkowym i dlatego za każdym razem musisz wyjmować odtwarzacz z kieszeni, aby zatrzymać lub przewinąć utwór.

Zen Touch może pełnić rolę radia, dyktafonu i przenośnego twardego dysku podłączanego przez port USB 2.0. Jego obsługa odbywać się będzie jednak wyłącznie przy użyciu specjalnego programu, który należy instalować w każdym komputerze, do którego Zen ma być podłączony. Rozwiązanie raczej mało wygodne.

MuVo

Nowe MuVo TX FM jest kompletnym, według nas, odtwarzaczem z pamięcią flash. Na ekranie umieszczonym na obudowie wyświetlane są informacje o aktualnie odtwarzanym utworze, a także menu. Z jego poziomu da się ustawić parametry dźwięku, a także przełączyć MuVo w tryb dyktafonu lub radia. Słuchaną audycję można również nagrać i zapisać w pamięci odtwarzacza. Maksymalna długość nagrania to prawie 9 godzin! Radio, podobnie jak w Zenie, nie działa jednak tam, gdzie znajdują się urządzenia elektroniczne, które zakłócają odbiór. MuVo TX FM to także dysk USB, z szybkim interfejsem 2.0. Aby korzystać z niego nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania. Duże brawa należą się producentowi za wbudowanie aż 512 MB pamięci przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej ceny.

MuVo TX FM zasilane jest baterią AAA, która według Creative`a starcza na słuchanie muzyki przez 15 godzin. Do zestawu dołączono słuchawki, które nazwać można poprawnymi pod względem jakości brzmienia.

Zen Touch oraz MuVo TX FM to dobre odtwarzacze za bardzo rozsądną, jak na te możliwości cenę.


Zobacz również