Filtr antypiracki w każdym "pececie" - nowy pomysł RIAA

Cary Sherman - szef amerykańskiej organizacji RIAA - zaproponował podczas konferencji State of Net wprowadzenie kilku nowych rozwiązań z zakresu walki z piractwem. Jednym z nich ma być instalowanie w komputerach internautów oprogramowania, które uniemożliwiałoby pobieranie pirackich kopii muzyki, filmów i oprogramowania.

Taki pomysł pojawił się podczas debaty na temat stosowanych aktualnie systemów antypirackich. Koncerny fonograficzne domagają się obecnie od dostawców usług internetowych wprowadzenia specjalnych "filtrów", które uniemożliwiałyby ich klientom udostępnianie i pobieranie nielegalnych treści. Cary Sherman, szef Amerykańskiego Stowarzyszenie Przemysłu Fonograficznego RIAA stwierdził jednak podczas dyskusji, że nawet jeśli taki system zostanie uruchomiony, to użytkownicy z pewnością szybko znajdą sposób na jego obejście (np. szyfrując dane). Dlatego potrzebne są skuteczniejsze rozwiązania.

Sherman zasugerował na przykład, że skuteczne mogłoby być stosowanie specjalnego oprogramowania filtrującego, które instalowane byłoby na komputerach użytkowników Internetu lub w dostarczanych im przez dostawców usług internetowych modemach czy routerach.

Szef RIAA przyznał, że takie rozwiązanie jest dość kontrowersyjne i przed jego wprowadzeniem niezbędne byłoby opracowanie jasnych i rozsądnych reguł korzystania z takich filtrów.