Final Cut Pro 4 gotowy

Podczas trwających w Las Vegas targów NAB (National Association of Broadcasters) firma Apple zaprezentowała nową wersję swojej aplikacji do obróbki materiałów wideo – Final Cut Pro 4.

Program oparto na nowym, działającym w czasie rzeczywistym niezależnie od wykorzystywanych kodeków, "silniku" o nazwie RT Extreme. Odpowiedzialny za tworzenie napisów moduł o nazwie LiveType wykorzystuje technologię LiveFonts – dzięki której każdy pojedynczy font może być osobną animacją.

Kolejne moduły Final Cut Pro 4 to m.in. Soundtrack, pozwalający na tworzenie ścieżki muzycznej poprzez łączenie pojedynczych sampli (narzędzie Soundtrack potrafi automatycznie dopasowywać do siebie wybrane sample i loopy w taki sposób, aby ich tempo było jednakowe – wszystko oczywiście w czasie rzeczywistym.) Wraz z programem użytkownik otrzyma płytę CD z kilkoma tysiącami gotowych do wykorzystania próbek dźwiękowych.

Kolejna nowość w Final Cut Pro 4 to moduł Compressor, pozwalający na eksportowanie materiału wideo obrobionego za pomocą aplikacji do formatu MPEG-2 lub QuickTime. Użytkownik ma oczywiście pełną kontrolę nad bitrate'em kodowania. Możliwa jest również dwuprzebiegowa kompresja, osadzanie znaków wodnych oraz nakładanie na obraz ok. 30 różnych filtrów i efektów.

Cena Final Cut Pro 4, który ma trafić do sklepów w czerwcu tego roku, wyniesie ok. 999 USD. Uaktualnienie za starszych wersji programu będzie kosztować 399 USD.


Zobacz również