Finalne wersje Opery Mini 5 i Mobile 10 już są

Opera Software udostępniła stabilne wersje swoich dwóch przeglądarek przeznaczonych dla urządzeń mobilnych: Operę Mini 5 oraz Operę Mobile 10.

Obydwie przeglądarki zostały po raz pierwszy udostępnione w wersjach beta w drugiej połowie 2009 r.; Opera Mini 5 we wrześniu, natomiast Opera Mobile 10 w listopadzie.

W porównaniu do poprzedniej wersji przeglądarki, w Operze Mini 5 pojawiło się wiele nowości. Zmieniono interfejs, wprowadzono możliwość przeglądania witryn w kartach oraz zastosowano mechanizm umożliwiający łatwe przechodzenie na ulubione strony (znane z tradycyjnej wersji przeglądarki Opera tzw. Szybkie wybieranie). Aplikacja została ponadto przystosowana do działania na telefonach z ekranami dotykowymi.

W lutym br. podczas Mobile World Congress 2010 przedstawiono Operę Mini dedykowaną iPhone'owi. Natomiast na początku marca opublikowano natywną wersję przeglądarki Opera Mini 5 beta, przeznaczoną na telefony pracujące pod kontrolą systemów Windows Mobile 5 i 6.

Opera Mini 5 działa na wszystkich telefonach wyposażonych w Javę, jak też na telefonach Blackberry, a także na urządzeniach działających pod kontrolą systemów operacyjnych Anroid i Windows Mobile (jeszcze w wersji beta).

Według danych Opera Software, w styczniu z przeglądarki Opera Mini korzystało ponad 50 mln użytkowników.

Wśród nowości w nowej wersji Opera Mobile można wskazać nowy interfejs, szybsze wyświetlanie witryn, możliwość przeglądania stron w kartach, jak też zastosowanie technologii przyspieszającej ładowanie się stron - Operę Turbo. W wersji 10 przeglądarki poprawiono też obsługę ekranów dotykowych. Przeglądarkę Opera Mobile 10 mogą instalować posiadacze telefonów z systemami Windows Mobile, Symbian i S60.

Przeglądarki: Operę Mini 5 oraz Operę Mobile 10 można pobrać bezpośrednio na telefon komórkowy ze strony m.opera.com/.

Więcej informacji na temat mobilnych przeglądarek Opery można znaleźć pod adresem www.opera.com/mobile/


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: