Finalny Eclipse Data Tools Platform

Fundacja Eclipse ogłosiła oficjalnie udostępnienie finalnej wersji Data Tools Platform 1.0 - kolekcji bibliotek i narzędzi ułatwiających tworzenie i zarządzanie systemami dano-centrycznymi tworzonymi w środowisku programistycznym Eclipse.

Eclipse Data Tools Platform (DTP) jest częścią większego projektu, o którym pisaliśmy w artykule Callisto - programistyczny "dziesięciopak". Ponieważ coraz więcej poważnych aplikacji pracujących na dużych zbiorach danych zyskuje na znaczeniu, Fundacja ma nadzieję, że w związku z tym nowe narzędzia zapewnią lepsze wsparcie dla nich na rynku narzędzi deweloperskich, pozwolą w łatwiejszy sposób rozwiązywać problemy występujące w realnych aplikacjach oraz zapewnią ogólną infrastrukturę do tworzenia i zarządzania systemami dano-centrycznymi.

Eclipse DTP składa się z kilku części udostępniających między innymi:

- łatwo rozszerzalny szkielet oraz zestaw narzędzi pozwalających na tworzenie i zarządzanie modelami danych oraz ich transformowanie do różnych postaci;

- możliwość łatwiejszego zarządzania oraz konfiguracji połączeń do źródeł danych;

- narzędzia do tworzenia mapowań pomiędzy źródłem danych, a jego reprezentacją w pamięci;

- zestaw narzędzi SQL do zarządzania definicjami baz danych i zapytaniami SQL.

Platforma powstała dzięki wsparciu wielu firm należących do fundacji, wśród których znajdują się między innymi Sybase, IBM, czy Actuate (dzięki której dostępny jest również system raportowanie BIRT). Więcej informacji o Eclipse DTP 1.0 znaleźć można na oficjalnej witrynie projektu.

Oficjalna informacja