Finalny Geronimo 1.0

Fundacja Apache udostępniła wreszcie finalną wersję rozwijanego jako open-source serwera aplikacji J2EE Geronimo. Wersja 1.0 niesie ze sobą sporą liczbę poprawek oraz kilka nowych, bardzo przydatnych funkcji. Nie oznacza to, że wszystko już zostało zrobione - pozostało jeszcze kilka rzeczy, które użytkownicy ujrzą dopiero w przyszłych wersjach.

O tym serwerze aplikacji J2EE (Java 2 Enterprise Edition) pisaliśmy już kilka razy - między innymi przy okazji uzyskania oficjalnego certyfikatu zgodności z J2EE w wersji 1.4 ("Geronimo oficjalnie certyfikowany"), czy podarowania przez firmę IBM kodu konsoli administracyjnej ("IBM będzie wspierał Geronimo").

Finalny Geronimo 1.0

Geronimo 1.0 - przykładowy widok konsoli administracyjnej.

W finalnej wersji 1.0 znacznie zmieniono funkcje instalacji i deinstalacji aplikacji, między innymi poprzez dodanie funkcji "hot deploy" (prosty sposób instalacji aplikacji J2EE poprzez skopiowanie jej do odpowiedniego katalogu monitorowanego przez serwer), czy umożliwienie zdalnej instalacji - "remote deployment". Oprócz tego konsola administracyjna zyskała nowy wygląd i rozszerzoną funkcjonalność, a zintegrowany z Geronimo kontener servletów i JSP - Tomcat - zyskał wsparcie dla klastrowania.

Jest jeszcze sporo funkcji, które nie są zaimplementowane w wersji 1.0, a są planowane na przyszłość. Należą do nich między innymi klastrowanie, pluginy do najpopularniejszych środowisk programistycznych (Eclipse, NetBeans, IDEA), czy też w pełni funkcjonalna konsola do zarządzania serwerem poprzez WWW.

Warto powtórzyć, że Geronimo, podobnie jak inne produkty Fundacji Apache, jest dostępny na zasadach bardzo liberalnej licencji Apache License, która jest dużo bardziej przyjazna w zastosowaniach biznesowych niż GPL, czy LGPL.

Więcej informacji:oficjalna strona projektu Geronimo