Finały Imagine Cup 2010 w Polsce

Finały słynnego konkursu dla młodych programistów, organizowanego przez koncern Microsoft, odbędą się w Polsce. Najzdolniejszych koderów z całego świata będziemy gościć już w przyszłym roku.

Informację o organizacji Imagine Cup w Polsce przekazali wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak wespół ze Stevem Ballmerem, szefem Microsoftu (ten ostatni 23 kwietnia gości z jednodniową wizytą w Polsce). Ballmer na konferencji prasowej powiedział: "Z przyjemnością ogłaszam, że światowe finały Imagine Cup 2010 odbędą się w Polsce (...). W konkursie tym zawsze uczestniczy duża grupa polskich studentów. Tym razem Polska zyskuje ekscytującą szansę, żeby w 2010 r. przyjąć u siebie przyszłych liderów technologii."

Polscy uczestnicy Imagine Cup w kategorii Projektowanie Oprogramowania startują pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki oraz Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak ujawnił, że Polska starała się już o organizacje finału w roku 2009. Wicepremier rozmawiał na ten temat ze Stevem Ballmerem na ubiegłorocznych targach CeBIT.

Polsce przyznano organizację finałów w roku 2010. Steve Ballmer nie chciał wyjawić, które miasta pokonała Warszawa w walce finał Imagine Cup. Obok starań resortu gospodarki znaczący udział w staraniach miał polski oddział Microsoftu kierowany przez Jacka Murawskiego. Podczas brifingu prasowego zaprezentowano dziennikarzom film promujący kandydaturę Warszawy. Piotr Kramek, przed laty uczestnik Imagine Cup, dziś pracownik polskiego biura Microsoft opiekujący się konkursem Imagine Cup jako Imagine Cup Program Manager, prezentował m.in. aulę Politechniki Warszawskiej, w której przeprowadzony zostanie finał oraz Operę Narodową jako miejsce gali rozdania nagród ponadto hotelową bazę i wiele stołecznych atrakcji. Pełne poparcie dla organizacji zadeklarowało wiele instytucji rządowych i naukowych oraz organizacji biznesowych.

Warto wspomnieć, że jest to już piąta wizyta S. Ballmera nad Wisłą - poprzednim razem odwiedził Polskę w kwietniu 2007 r.

Imagine Cup to cykliczna impreza, organizowana od 2003 r. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło swój udział ponad 300 tysięcy studentów, reprezentujących 100 krajów. Finały mieć będą miejsce w Kairze w dniach 3 - 9 lipca, a ich uczestnicy będą rywalizować w takich kategoriach jak Projektowanie Oprogramowania, Projektowanie Systemów Wbudowanych, Projektowanie Gier, Technologie Informatyczne, MashUp, Fotografia, Film Krótkometrażowy i Design.

Do drugiego etapu polskich eliminacji przed finałem w Kairze zakwalifikowało się 67 zawodników, z czego 49 w kategorii Technologie Informacyjne. Zbieranie projektów w pozostałych kategoriach zostały już zakończone z wyjątkiem Projektowania Oprogramowania. Finalistów tej kategorii poznamy 28 kwietnia, a krajowe finały zostaną przeprowadzone 12 i 13 maja.

Tegoroczna edycja konkursu obejmuje także pięć wyróżnień (dostępność, obliczanie paralelne, projektowanie dla rozwoju, interoperacyjność oraz edukacja typu MultiPoint), a prace do nich można nadsyłać w niektórych wypadkach do 20 maja.

Polacy, startując w kolejnych edycjach konkursu, potwierdzają swój wysoki poziom wiedzy informatycznej. Jak dotąd jedenastokrotnie stawali na podium, pięć razy wygrywając zmagania w swoich kategoriach.

Więcej informacji: Imagine Cup