Finansiści internetowi płacą frycowe

94% europejskich sieci sprzedaży i instytucji finansowych działających w Internecie nie wie o doświadczeniach klientów swoich usług. Tymczasem niska wydajność serwisu WWW kosztuje firmę średnio ponad 700 tysięcy euro.

Vanson Bourne przeprowadził na zlecenie Compuware w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Holandii badanie wśród 200 dyrektorów działów IT w firmach finansowych i zajmujących się handlem detalicznym. Dodatkowe o zadowoleniu z korzystania z serwisów tranzakcyjnych z ponad 400 użytkownikami rozmawiała firma Spark Communications.

Niewiedza rozleniwia...

Połowa spośród ankietowanych sieci sprzedaży i instytucji finansowych monitoruje pracę swojego internetowego serwisu transakcyjnego i zarządza nią. Jednak tylko 6% organizacji posiada konkretne informacje o doświadczeniach użytkowników korzystających z serwisu.

51% ankietowanych dyrektorów do spraw informatycznych przyznało, że ich firma monitoruje obciążenie serwera WWW. Podejście to nie daje oczywiście żadnych informacji o postrzeganej przez użytkownika wydajności serwisu. Tylko 20% organizacji bada, w jaki sposób praca serwisu jest odbierana przez użytkowników poprzez symulowane transakcje.

Zaledwie 26% firm wie, z usług jakiego operatora korzysta ich klient, natomiast 61% nie wie, z jakiego łącza korzystają ich klienci. Co więcej, 61% firm w ogóle nie śledzi czy i kiedy klient opuszcza ich witrynę, ile razy odświeża stronę podczas wizyty.

... i kosztuje

Tymczasem z powodu niskiej wydajności internetowych serwisów transakcyjnych 33% badanych sieci sprzedaży i firm z sektora finansowego ponosi roczne straty rzędu średnio 730 tys. euro. 21% organizacji szacuje ten koszt na poziomie 2,1 mln euro, a dalsze 23% mówi o kosztach rzędu 2,8 mln euro na firmę.

Powolna praca serwisu jest bardzo irytująca - aż 72% przebadanych klientów, rezygnuje z transakcji, jeśli witryna działa zbyt wolno. 68% klientów decyduje się na dokonanie zakupów w innym serwisie. Tylko 43% użytkowników jest skłonnych ponownie odwiedzić zbyt wolno działający serwis.