FineOnline

Jeśli masz ważne dokumenty tylko w postaci wydruków i chcesz je szybko, bez wchodzenia w koszty zamienić na edytowalne pliki tekstowe, skorzystaj z nowej usługi internetowej FineOnline.

FineOnline

Informacje:https://fineonline.pl Cena: 10-180 zł / 120-270 dni Ocena: 7/10

FineOnline

FineOnline

Mimo że komputery już dawno stały się narzędziem codziennego użytku, technologie OCR (Optical Character Recognition - optyczne rozpoznawanie tekstu) wciąż znajdują zastosowanie. Zwykle jednak nasze zainteresowanie nimi pojawia się tylko sporadycznie, np. gdy szef każe nam zrobić szybko prezentację, a tu okazuje się, że wszystkie potrzebne dane mamy jedynie w postaci drukowanej. Do takich celów bez sensu byłoby kupować i instalować drogie oprogramowanie OCR. I w tę właśnie lukę wchodzi firma ABBYY ze swoim internetowym produktem FineOnline.

Serwis, zaprojektowany w oparciu o najnowszy silnik OCR-owy ABBYY FineReader Engine 9.0, pozwala zamieniać zeskanowane dokumenty na edytowalne pliki tekstowe. Aby rozpocząć korzystanie z niego, należy założyć konto, potwierdzić je klikając link w nadesłanej wiadomości e-mail, po czym zalogować się i wskazać plik (skan tekstu) do przetworzenia.

FineOnline akceptuje skany w formatach: GIF, JPEG, BMP, PNG, TIFF, PDF. Formaty docelowe to: DOC, RTF, TXT, XLS, HTML. Interfejs serwisu wymaga określenia języka rozpoznawania tekstu - to zrozumiałe, bez tego trudno byłoby oczekiwać poprawnej interpretacji znaków. Na koniec klikamy przycisk Przekształć plik i po krótkiej chwili serwis wygeneruje plik wynikowy, który zostanie umieszczony w zakładce Historia przetwarzania; plik ten otrzymamy także jako załącznik do e-maila.

Tu trzeba oddać honory twórcom wykorzystywanego w tym serwisie silnika OCR i stwierdzić, że jakość rozpoznawania tekstu jest naprawdę znakomita. Ze średnio wyraźnego skanu dostajemy tekst w 90-95% nie wymagający poprawek.

W ramach zachęty każdy nowo zarejestrowany użytkownik może przekonwertować pierwsze trzy nadesłane pliki za darmo. Dalej należy już uiścić odpowiednią opłatę, zależną od liczby plików, które będziemy chcieli przetwarzać. Cennik przypomina do złudzenia cenniki operatorów telefonii komórkowej - są tutaj takie pozycje, jak kwota doładowania, przedłużenie ważności doładowania itd. Ceny wahają się od 10 zł (5 stron do przetworzenia, konto ważne przez 120 dni) do 180 zł (180 stron do przetworzenia, ważność konta: 270 dni).

Plusy:

  • technologia OCR dostępna online
  • wyciąganie tekstu z plików PDF
  • różne formaty docelowe

Minusy:

  • tylko 3 pliki do przetworzenia na próbę
  • mało przejrzysty cennik

Podsumowanie: łatwy i szybki sposób na wydobycie tekstu z zeskanowanych dokumentów, gdy nie ma pod ręką programu OCR.