FinePix Z900EXR, czyli szeroki kąt i matryca EXR-CMOS

Firma Fujifilm wprowadziła do swojej oferty nowy cyfrowy aparat fotograficzny - model noszący oznaczenie FinePix Z900EXR. Dysponuje on szerokokątnym obiektywem oraz pozwala na rejestrowanie zdjęć przy wykorzystaniu nowoczesnej matrycy EXR-CMOS.

Najnowszy aparat Fujifilm FinePix Z900EXR cechuje interesujący design, który z pewnością przypadnie do gustu młodym amatorom fotografii. Oferuje możliwość wyboru pomiędzy czterema przykuwającymi wzrok kolorami (brylantową czernią, błyszczącą czerwienią, gorącym różowym i błękitem królewskim) i wyposażony został w niewysuwający się poza obudowę szerokokątny obiektyw pozwalający na 5-krotne przybliżenie optyczne w zakresie od 28 do 140 mm (ekwiwalent dla 35 mm).

Matryca EXR-CMOS i jej możliwości

Sprzęt oferuje ponadto nowoczesną 16-megapikselową matrycę CMOS (jej wielkość to 1/2 cala), która podświetlana jest od tyłu (Back Side Illuminated - warstwa uzwojenia przewodzącego oraz warstwa fotodiod zostały odwrócone czego efektem jest ogólna poprawia czułości) i współpracuje z technologią EXR (stąd oznaczenie sensora EXR-CMOS). Korzystając z tego rozwiązania użytkownik może wybrać spośród ustawień tryb automatyczny (EXR Auto) lub któryś z trybów manualnych:

- High Resolution Priority (HR): w trybie priorytetu wysokiej rozdzielczości aparat wykorzystuje wszystkie 16 milionów pikseli do rejestrowania obrazu oświetlonego pełnym i równomiernym światłem

Zobacz również:

  • Nowy aparat natychmiastowy od Fujifilm za chwilę do kupienia. Co ciekawego zaoferuje Instax Mini 12?

- High ISO and Low Noise Priority (SN): w trybie priorytetu wysokiej czułości i niskiego poziomu szumów pary przylegających do siebie pikseli są łączone. 8 milionów "powiększonych" pikseli absorbuje światło w słabych warunkach oświetleniowych przy zminimalizowanym poziomie zakłóceń

- Range Priority (DR): w trybie priorytetu zakresu dynamicznego wykorzystywane są dwa bloki po 8 milionów pikseli każdy, rejestrujące obraz z dwoma różnymi ustawieniami ekspozycji. Tym samym odwzorowywane są detale zarówno w jasnych, jak i w ciemnych partiach obrazu, charakterystycznych dla kontrastowego oświetlenia.

Obsługujący aparat ma więc możliwość ustawienia trybu, który będzie najbardziej odpowiedni do panujących warunków. I tak, tryb priorytetu rozdzielczości należy wybierać, gdy zależy nam przede wszystkim na zmaksymalizowaniu rozdzielczości, natomiast tryb wysokiej czułości i niskiego poziomu szumów wówczas, gdy fotografowana scena jest słabo oświetlona. Z kolei ostatnia z opcji - tryb priorytetu zakresu dynamicznego - sprawdzi się podczas fotografowania scen o znacznym kontraście (np. wykonywania zdjęcia portretowego osoby, za którą znajduje się źródło światła).

Kończąc opis matrycy nie można również nie wspomnieć, że jest ona stabilizowana i pozwala na zmianę zakresu czułości do maksymalnego poziomu ISO 6400.

Duży, dotykowy wyświetlacz oraz filmy Full HD

FinePix Z900EXR wyposażony został ponadto w ogromny, 3,5-calowy, dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 460 0000 pikseli, który cechuje Bogaty Interfejs Użytkownika wykorzystujący wektorowe czcionki i grafiki (znacznie poprawia wygląd menu). Może się też pochwalić możliwością rejestrowania zdjęć seryjnych z maksymalną prędkością 12 kl./sek. (przy ograniczonej rozdzielczości do 4 MP; w rozdzielczości pełnej aparat potrafi w ciągu sekundy uchwycić trzy ujęcia), trybem panoramy 360 stopni i funkcją nagrywania filmów (z dźwiękiem stereo) w maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (format H.264 (MOV)). Co ważne, zarejestrowane na wbudowanej pamięci (64 MB) i kartach SD/SDHC/SDXC materiały można bez problemu przesłać na ekran telewizora HD za pomocą cyfrowego interfejsu HDMI.

Na koniec warto wspomnieć, że nowość mierzy 101 x 59 x 18 mm, waży 158 gramów i jest zasilana za pomocą akumulatora NP-45A Li-on.

Podsumowując, podstawowe parametry urządzenia są następujące:

Sensor: EXR-CMOS o wielkości 1/2 cala i rozdzielczości 16 MP (stabilizowany mechanicznie)

Wyświetlacz: 3,5 cala, dotykowy, 460 0000 pikseli

Obiektyw: szerokokątny z 5-krotnym zoomem optycznym (28 - 140 mm: ekwiwalent dla 35 mm)

Zmiana czułości: Auto, ISO 100 - ISO 6400

Czas otwarcia migawki: od 4 sek. do 1/2000 sek. (Auto: 1/4 - 1/2000 sek.)

Zasilanie: akumulator NP-45A Li-on

Pamięć: 64 MB (plus karty SD/SDHC/SDXC)

Wymiary: 101 x 59 x 18 mm

Waga: 158 gramów (z akumulatorem i kartą pamięci).

Niestety nie wiadomo kiedy urządzenie trafi do sprzedaży ani jaka będzie jego cena.