Finlandia: łamanie CSS jednak nielegalne

Helsiński Sąd Apelacyjny unieważnił wcześniejszą decyzję sądu niższej instancji, w myśl której łamanie zabezpieczeń CSS (wykorzystywanych na płytach DVD) uznano za legalne. Apelację w tej sprawie złożyła prokuratora - jej zdaniem wcześniejsza decyzja sądu została oparta na błędnych przesłankach.

Cała sprawa zaczęła się jeszcze w 2006 r., kiedy to w Finlandii przyjęto nowe przepisy dotyczące prawa autorskiego - jedna z nowych regulacji przewidywała, że obchodzenie zabezpieczeń stosowanych na nośnikach z materiałami audio-wideo jest legalne, o ile zabezpieczenia te i tak nie są skuteczne (tzn. można je łatwo złamać przy pomocy ogólnie dostępnych narzędzi). Krótko później do prokuratury zgłosił się administrator strony udostępniającej program do łamania CSS - chciał dowiedzieć się czy dystrybuowanie takiej aplikacji jest teraz (w myśl nowych przepisów) legalne. Srogo się rozczarował - prokuratura rozpoczęła formalne postępowanie przeciwko niemu.

Wtedy sprawa zakończyła się pomyślnie dla administratora - równo rok temu sąd uznał, że zabezpieczenia CSS są nieskuteczne i dlatego łamanie tego systemu (oraz dystrybuowanie służących do tego narzędzi) nie może być uznane za wykroczenie.

Oskarżyciel nie zgodził się jednak z decyzją sądu i wkrótce później złożył apelację - teraz werdykt w tej sprawie wydał helsiński Sąd Apelacyjny. Sędziowie podzielili wątpliwości prokuratury i uznali, że wcześniejsze orzeczenie wydano w oparciu o błędne przesłanki. W uzasadnieniu najnowszego wyroku zwrócono uwagę, że sąd niższej instancji przyjął dwa błędne założenia.

Po pierwsze, rok temu uznano, że system CSS jest zupełnie nieefektywny - zdaniem Sądu Apelacyjnego, nie jest prawda, ponieważ "rozpracowano" tylko jeden z jego elementów. Drugi błąd polegał na założeniu, że zastosowanie narzędzi do łamania zabezpieczeń jest dla części użytkowników (chodzi o osoby korzystające z Linuksa) jedynym sposobem na odtworzenie płyty DVD zabezpieczonej CSS-em - to również nieprawda, ponieważ istnieją już aplikacje odtwarzające bez problemów (oraz bez żadnych skomplikowanych zabiegów) filmy z DVD w systemie spod znaku pingwina.