Fińska Nokia wreszcie znalazła sie oficjalnie w rękach Microsoftu

O planowanym przejęciu Nokii przez Microsoft dowiedzieliśmy się już w zeszłym roku. Transakcja takiego kalibru nie mogła zostać zawarta z dnia na dzień. Teraz, po kilku miesiącach przygotowań, gigant z Redmond uzyskał wreszcie wszystkie niezbędne zgody do finalizacji zakupu.

Nokia sprzedała w końcu Microsoftowi swój oddział zajmujący się rozwojem urządzeń mobilnych o nazwie Devices and Services. Potwierdzenie finalizacji procedury zakupu znalazło się na stronie internetowej Nokii zaraz po tym, jak zaakceptował je zarząd firmy, a zgodę wydały liczne urzędy na całym świecie. Dowiedzieliśmy się też, że kwota transakcji może okazać się nieco wyższa od zapowiadanych 5,5 miliarda euro. Jej dokładna wysokość zależy od ostatnich wyników finansowych Nokii.

Zgodnie z przewidywaniami, w rękach Nokii pozostały fabryki w Indiach i Korei Południowej. Co ciekawe, Nokia nie kończy w stu procentach z rynkiem mobilnym i nadal będzie produkować smartfony. Fińska firma stanie się po prostu podwykonawcą dla Microsoftu. Jeśli chodzi o zmiany kadrowe, to dotychczasowy prezes Nokii, Stephen Elop, wraz z innymi pracownikami przechodzi pod skrzydła Microsoftu.

Zobacz również:

Fińska Nokia wreszcie znalazła sie oficjalnie w rękach Microsoftu

Stephen Elop będzie od teraz odpowiadał bezpośrednio przez szefem giganta z Redmond i otrzymał stanowisko wiceprezesa w Microsoft Devices Group. Dalsza przyszłość marek takich jak sama Nokia i rodziny smartfonów Lumia wciąż nie jest jeszcze pewna i szczegóły dotyczące przyszłości smartfonów z systemem Windows Phone poznamy zapewne niebawem. Dobrą wiadomością dla konsumentów jest natomiast fakt, że Microsoft będzie honorował gwarancje wydane na wszystkie urządzenia Nokii na niezmienionych warunkach.