FireDownload 1.0

FireDownload jest kolejnym dodatkiem dla przeglądarki Firefox, który rozszerza możliwości pobierania plików w programie.

FireDownload jest kolejnym dodatkiem dla przeglądarki Firefox, który rozszerza możliwości pobierania plików w programie.

FireDownload 1.0

Informacje:http://fireaddons.com Cena: bezpłatny

Ściąganie plików przy pomocy wbudowanego menedżera pobierania w Firefoksie jest wygodne, jednak brak mu pewnych opcji. Podczas, gdy pobieramy plik o małych rozmiarach nie stanowi to większego problemu, gdyż trwa to zazwyczaj bardzo krótko. Sprawa wygląda poważniej, gdy chcemy pobrać duży plik. Za pomocą zintegrowanego menedżera Firefoksa możemy to zrobić korzystając jedynie z jednego źródła. Co zrobić, jeśli chcemy znacznie przyspieszyć ściąganie większych gabarytowo plików? Odpowiedź jest prosta - FireDownload.

FireDownload 1.0

FireDownload 1.0

Mały program FireDownload jest nowym rozszerzeniem usprawniającym pobieranie plików i według zapewnień producenta, pozwala ściągać do 10 razy szybciej! Jak to możliwe? Ponieważ dodatek wyszukuje dodatkowe źródła pobierania (maksymalnie 10) i następnie ściąga plik jednocześnie (w częściach) ze wszystkich mirrorów.

FireDownload współpracuje z przeglądarką Firefox 3 i rozprowadzany jest w postaci paczek binarnych .xpi, podobnie jak jego "kolega", FireTorrent 1.0. Narzędzie przygotowano zarówno dla Windows, Mac OS X, jak i Linuksa. Program jest bezpłatny i pobrać go można pod adresem: www.fireaddons.com (wymagana bezpłatna rejestracja).

Aplikacja nie jest dodatkowym menedżerem pobierania, lecz integruje się z modułem Firefoksa. Pliki ściągane za pomocą przeglądarki Mozilli nie są automatycznie uruchamiane w FireDownloadzie. Aby to zrobić, należy wybrać z menu kontekstowego polecenie FireDownload!, następnie zostanie otwarty menedżer pobierania Firefoksa i rozpocznie się ściąganie. Dodać trzeba, że od momentu dodania pliku do listy, do rozpoczęcia pobierania upływa kilka sekund, gdyż aplikacja wyszukuje w tym czasie dodatkowe źródła.

Program znajduje się we wczesnej fazie rozwoju, pomimo oznaczenia 1.0 nie jest to wersja stabilna. Stąd też twórcy zablokowali możliwości konfiguracji ustawień dodatku (zostaną odblokowane w wersji finalnej). Program jednak działa bardzo stabilnie i znacznie przyspiesza pobieranie plików w Firefoksie - może nie 10 razy, jak twierdzi producent, ale różnica jest widoczna gołym okiem. Test przeprowadzony przez redakcję na pliku o rozmiarze 15 MB wykazał, iż z użyciem FireDownload ściąganie trwało dwa razy krócej.

Podsumowując, FireDownload jest bardzo ciekawą alternatywą dla wbudowanego menedżera pobierania plików Firefoksa.

Plusy:

  • sposobność znacznego przyspieszenia pobierania plików w Firefoksie
  • program integruje się z menedżerem pobierania Firefoksa
  • narzędzie jest bezpłatne

Minusy:

  • zablokowane opcje konfiguracyjne
  • brak polskiej wersji językowej

Ocena: 6/10

Podsumowanie: FireDownload, pomimo wczesnej fazy rozwoju (alpha), pracuje bardzo i znacznie przyspiesza pobieranie plików w Firefoksie.