FireTorrent 1.0

FireTorrent jest rozszerzeniem dla przeglądarki Firefox, który pozwala, bezpośrednio w oknie programu, pobierać pliki z sieci BitTorrent.

FireTorrent jest rozszerzeniem dla przeglądarki Firefox, który pozwala, bezpośrednio w oknie programu, pobierać pliki z sieci BitTorrent.

FireTorrent 1.0

Informacje:http://fireaddons.com Cena: bezpłatny Ocena: 7/10

Protokół BitTorrenta pozwala pobierać duże pliki z sieci, jednak poprzez specjalnie do tego celu przygotowane klienty. Trzeba dodać, że ich konfiguracja i obsługa bywa często trudnym zadaniem, zwłaszcza dla początkujących użytkowników komputerów. Właśnie do nich skierowany jest nowy dodatek dla Firefoksa - FireTorrent. Zainteresować się nim powinien także każdy użytkownik, który sporadycznie korzysta z sieci BitTorrent i chce po prostu szybko pobrać plik, a nie chce w tym celu instalować w systemie dodatkowej aplikacji.

FireTorrent 1.0

FireTorrent 1.0

Możliwość taką mieli dotychczas użytkownicy Opery, która ma wbudowane narzędzie BitTorrent. Za sprawą nowego dodatku podobną funkcjonalność otrzymali zwolennicy przeglądarki Mozilli.

Mały program, oznaczony numerem 1.0, nie jest finalną wersją dodatku, lecz dopiero wczesną wersją alpha. Oznaczenie więc może być nieco mylące. Pomimo tego faktu, narzędzie charakteryzuje się bardzo stabilnym działaniem.

FireTorrent udostępniono w ramach programu FireAddons alpha, w ramach którego opracowywane są dodatki dla Firefoksa, mające zapewnić większe możliwości pobierania plików w przeglądarce Mozilli.

Przystosowanie FireTorrenta do współpracy z Firefoksem wymagało nieco więcej niż tylko dostęp do XUL przeglądarki, stąd też rozszerzenie rozprowadzane jest w postaci paczek binarnych .xpi. Dodatek, dostępny jedynie w anglojęzycznej wersji, współpracuje tylko z najnowszą odsłoną Firefoksa, oznaczoną numerem 3 i dostępny jest dla użytkowników systemów Windows, Mac OS X oraz Linux. Program jest bezpłatny (wymagana bezpłatna rejestracja w programie alpha).

Od tej pory, za każdym razem, gdy wskażesz plik torrent znaleziony w sieci, zostaje automatycznie uruchomiony FireTorrent i rozpoczyna się ściąganie, w standardowym menedżerze pobierania plików Firefoksa. Wszystko to bez potrzeby konfigurowania portów i innych opcji klienta. Upload ustawiony jest automatycznie na 15 kB/s, co w niektórych przypadkach może stanowić spore obciążenie pasma (dotyczy łączy o prędkości 256 kb/s lub wolniejszych).

Niestety twórcy zablokowali możliwość zmiany ustawień dodatku. Ma się to zmienić wraz z udostępnieniem wersji finalnej.

Plusy:

  • możliwość pobieranie plików torrent w Firefoksie
  • brak żmudnej konfiguracji klienta
  • integracja z menedżerem pobierania Firefoksa
  • narzędzie jest bezpłatne

Minusy:

  • zablokowane opcje konfiguracyjne
  • brak polskiej wersji językowej

Podsumowanie: FireTorrent jest bezpłatnym narzędziem, które pozwoli ci łatwo ściągnąć dowolny plik torrent przy użyciu Firefoksa.