FireWire - gorący temat


Próba ognia

Próba ognia

Przepustowość FireWire nie oznacza, że wszystkie jego urządzenia będą oferować takie osiągi. Tak jak i w innych technologiach, maksymalna przepustowość zazwyczaj niewiele ma wspólnego z rzeczywiście uzyskiwanymi wynikami.

Typowe twarde dyski oferują prędkość transferu rzędu 10-15 MBps. Tak więc mimo możliwości osiągnięcia 50 MBps, to mechanizm twardych dysków - a nie specyfikacja FireWire - będzie decydować o rzeczywistej prędkości.

Zasilanie FireWire jest nie tylko szybki i wygodny, ale zapewnia zasilanie do 60 watów. Dzięki temu napędy o niewielkim poborze prądu nie muszą korzystać z zewnętrznych zasilaczy.

Twarde dyski FireWire firmy VST są oparte na energooszczędnych mechanizmach wykorzystywanych w notebookach. Podłączając kabel FireWire do napędu, nie tylko ustanawiamy możliwość transferu danych, ale i zapewniamy zasilanie.

60 wat wystarcza do podłączenia jednego (maksimum dwóch) takich napędów. i.Link (sonyŐowska wersja tego interfejsu) nie korzysta z zasilania w kablu połączeniowym. Z tego powodu do podłączania urządzeń i.Link do Maca potrzebna jest przejściówka.

Testy

FireWire prowadzi

FireWire prowadzi

Aby określić aktualny stan tej technologii, Laboratorium Macworlda poddało testom 4-gigabajtowy twardy dysk firmy VST i okazało się, że oprogramowanie FireWire jest jeszcze na etapie udoskonalania.

Zmienia się nie tylko systemowe oprogramowanie Apple'a, ale również sterowniki, określające zasady współpracy pomiędzy systemem operacyjnym a urządzeniem, ulegają ciągłym zmianom. Co więcej, niektóre urządzenia FireWire zawierają oprogramowanie (tzw. firmware), które potrafi wpływać na zachowanie i osiągi.

Napęd magnetooptyczny Fujitsu DynaMO 1300FE

Napęd magnetooptyczny Fujitsu DynaMO 1300FE

Porównaliśmy trzy kombinacje oprogramowania - dwie wersje sterowników FireWire Apple, i dwie wersje sterowników i firmware'u VST na jednym napędzie VST (patrz ramka "Próba ognia"). Obecne wersje oprogramowania zapewniają wydajniejszą pracę niż sterowniki oferowane w momencie wprowadzenia urządzeń na rynek. Usprawnienie nawet tak prostych narzędzi powoduje znaczącą poprawę wyników.

Rzeczywiste efekty Należy pamiętać, że nawet przy elastyczności FireWire trzeba zachować pewną ostrożność przy dołączaniu urządzeń. Na przykład podłączenie twardego dysku podczas wypalania płyty CD w napędzie CD-R FireWire doprowadzi do zniszczenia nagrywanej płyty. Dzieje się tak dlatego, że po podłączeniu nowego urządzenia do szeregu pozostałe muszą mieć krótką przerwę w pracy, by ustalić, czy odpowiednie połączenia są wciąż dostępne. Powoduje to przerwanie procesu wypalania płyty CD.

Obecnie Apple musi zmierzyć się z innymi ograniczeniami FireWire. Nie ma na przykład możliwości startowania systemu z napędu FireWire, choć Apple obiecał uporać się z tą niedogodnością do końca tego roku. Ponadto sposób współdziałania Findera ze sterownikami FireWire powoduje, że nie pojawiają się ikony aplikacji zainstalowanych na dyskach FireWire. Wreszcie w trakcie odczytu i zapisu na napędach FireWire pod Mac OS-em, nawet najszybsze Maki mogą na dłużej zamilknąć - szczególnie w trakcie kopiowania potężnych plików. SCSI natomiast spisuje się pod tym względem znakomicie, transfer w tle odbywa się bezproblemowo.