FireWire - gorący temat


Za kierownicą

Cyfrowa kamera Canon Elura

Cyfrowa kamera Canon Elura

Skoro FireWire jest tak wspaniały, to dlaczego nie zdobył szturmem rynku? Odpowiedź jest prosta: jeśli nie wzrośnie podaż komputerów ze złączem FireWire, tworzenie urządzeń tego standardu będzie drogie. Na szczęście sytuację poprawia pojawianie się tych portów w całej gamie Macintoshy (np. iMacu DV), a nie tylko w profesjonalnych modelach.

Jako że FireWire dopiero zaczyna pojawiać się na płytach głównych PC, brak jest prawdziwych nośników FireWire. Wszystkie jego napędy korzystają z kości pośredniej, odpowiedzialnej za konwersję danych pomiędzy FireWire a ATA, które jest standardem pamięci masowej w Macach i PC. Ale gdy więcej maszyn Windows zacznie oferować port FireWire, pojawią się zapewne tańsze, natywne urządzenia FireWire.

Innym powodem powolnej akceptacji FireWire jest rosnąca popularność USB: znaczna część urządzeń nie potrzebuje przepustowości większej niż 12 Mbps oferowanych przez ten standard (patrz ramka "FireWire prowadzi").

Sukces USB oznacza, że FireWire spopularyzuje się jedynie w tych segmentach, gdzie wysoka przepustowość jest rzeczywiście potrzebna i USB jest niewystarczające.Choć interfejs nie przyjął się tak powszechnie, jak się spodziewano, to jednak ciągle pojawiają się nowe, interesujące produkty. Aktualną listę dostępnych urządzeń FireWire znajdziecie pod adresem www.macworld.com/1999/11/features/firewire.

Cyfrowe wideo Kamery standardu Digital Video (DV) korzystają z połączeń FireWire. Standardowe kamery DV - na przykład Canon Elura - mogą być zdalnie kierowane z Macintosha za pośrednictwem FireWire przy użyciu software'u typu Final Cut Pro Apple'a. Tego typu oprogramowanie transferuje dane z DV na dysk w celu późniejszej obróbki.

FireWire dysponuje też dodatkową zaletą w zastosowaniach medialnych - transferem asynchronicznym. Dzięki temu możemy mieć pewność, że poziom transferu danych nie spadnie poniżej pewnego poziomu. Ma to zasadnicze znaczenie dla zastosowań audio/wideo - jeśli poziom transmisji nagle by spadł, mogłyby się pojawić zakłócenia.

Nośniki Twarde dyski, napędy CD-ROM czy CD Đ Recordable to naturalna dziedzina FireWire. Przystosowany do Windows standard Device Bay, na etapie końcowych opracowań, zachęca producentów sprzętu - takich jak VST Technologies, Mactell, Sony, Indigita - do oferowania kompatybilności z FireWire. Rynek Macintoshy na pewno na tym skorzysta.

Ale do momentu pojawienia się napędów z natywnym FireWire w urządzeniach tego typu będą używane przejścia ATA - FireWire. Są one udoskonalane i ich osiągi poprawiają się.

Karty PC/PCI Jeśli myślisz, że FireWire jest tylko dostępny dla posiadaczy biało-niebieskich G3, to jesteś w błędzie. Newer Technologies, Racom i VST Technologies zapowiedziały karty FireWire dla PowerBooków w standardzie CardBus. Udostępniają one bardzo dużą przepustowość pomiędzy kartą a komputerem. Wszystkie modele Apple'a od czasu PowerBooka 3400 są wyposażone w interfejs CardBus.

W złącze FireWire mogą też się wyposażyć posiadacze starszych Power Maców. Dostępne są interfejsy (produkowane przez Orange Micro i Adaptec) na karcie PCI. Wadą tego rozwiązania jest to, że niektóre firmy (np. VST Technologies) produkują urządzenia obsługiwane wyłącznie przez wbudowane porty FireWire. Nie ma chyba sposobu wyposażenia iMaców w FireWire, ale można mieć nadzieję, że następna generacja będzie wyposażona w taki port.

Skanery Choć dostępnych jest wiele tanich skanerów USB, to złącze to jest zbyt wolne do częstych skanów wysokiej rozdzielczości. Najlepsze rezultaty zapewni właśnie FireWire, ale na razie nie udało się nam, znaleźć skanera FireWire. Na szczęście Umax zapowiedział nowy model (PowerLook F3), który ma być wyposażony w ten port.

Wszechobecność

FireWire przy pracy

FireWire przy pracy

FireWire może też zyskać znaczną popularność na rynku elektroniki użytkowej, rozwiązując problem plątaniny kabli łączących dzisiejsze zestawy stereo czy telewizyjne. W ciągu roku należy spodziewać się głośników, wyposażonych w FireWire, odtwarzaczy DVD, wzmacniaczy i telewizorów. Będziemy po prostu łączyć kolejne urządzenia ze sobą za pomocą FireWire dwoma kablami: jednym wejściowym i jednym wyjściowym. Dołączanie kolejnych elementów będzie bardzo proste - wystarczy dorzucić do szeregu dodatkowy element.

Wyraźnym tego zwiastunem jest zapowiedź wyposażenia we FireWire drugiej wersji PlayStation Sony. Ma zawierać co najmniej jeden port i.Link.

Ostatnie słowo

Po długim okresie uśpienia i straconych okazjach FireWire nabiera wreszcie rozpędu. Obecny standard jest rozwijany - prace nad wersjami 800 i 1600 Mbps są zaawansowane. A jeśli standard Device Bay zostanie przyjęty, możemy spodziewać się FireWire w świecie Wintela, - dzięki czemu urządzenia FireWire będą bardziej popularne i tańsze.

Ale jest też pytanie. Czy umiejscowiona w Macu technologia uczyni komputery łatwiejsze w obsłudze i zbliży je do elektroniki użytkowej?

Zauważając wzrost zainteresowania tym narzędziem, użytkownicy Macintoshy nie powinni się martwić o jego popularność, tylko o to, czy na pewno Apple zdoła wykorzystać swój wynalazek.