FireWire na Macworld Expo 2000

Wprawdzie sam Apple na Macworld Expo 2000 nowości sprzętowych nie pokazał, nie oznacza to jednak że premier hardwarowych nie było. Najbardziej zauważalnym trendem było pojawianie się coraz większej liczby urządzen USB i FireWire.

MicroNet pokazał system macierzy dyskowych RAID o nazwie SANcube www.sancube.com. Można skonfigurować macierz do 220 GB, która będzie pracować z przepustowością do 30 MB/s. Dodatkowo, macierze można łączyć zwiększając pojemność.

VST www.vsttech.com pokazał swój FireRAID. Ma cztery porty użytkownika, może być zasilany z zasilacza AC lub baterii PowerBooka. Jest on skonstruowany głównie z myślą o cyfrowym wideo, jako rozwiązanie dla filmujących techniką cyfrową i potrzebujących przenośnego medium o dużej pojemności. Inne nowe produkty VST to dyski FireWire 25 i 37 GB, VST Tri-Media Reader (port FireWire, czyta klasyczne dyskietki, karty SmartMedia i CompactFlash) oraz napędy CD-RW (4x4x20) z USB i FireWire.

LaCie www.lacie.com

Nowy napęd PocketDrive z portami USB i FireWire występuje w odmianach 6 i 18 GB. Jeżeli podłączamy go przez USB, potrzebuje dodatkowego zasilacza. LaCie oferuje też całą gamę niedrogich dysków i nagrywarek CD-RW z portem USB.

FireWiredDV firmy Wired www.wiredinc.com to znakomity konwerter analogowo-cyfrowy. Ma jeden port FireWire, wejście i wyjście S-Video, wejście i wyjście audio i wideo. Służy do digitalizacji filmów kręconych analogowymi kamerami i nagrywania filmów zmontowanych w komputerze na tradycyjne media (VHS, Beta itd.).

FireWired AV to uboższa wersja DV bez opcji nagrywania cyfrowego wideo, możemy tylko wgrywać nieskompresowane wido przez FireWire.

Propozycją firmy ADS www.adstech.com jest obudowa z portem FireWire, do której można włożyć tradycyjny dysk IDE (33 i 66) i korzystać z dobrodziejstw plug-and-play.

Videonics www.videonics.com pokazało CommandPost - urządzenie, które nie jest wprawdzie klasycznym przykładem wykorzystania nowych złącz, lecz może bardzo przydać się przy tworzeniu cyfrowego wideo. Jest to wyposażona w USB konsola sterująca do programów edycji wideo. Ma elementy sterujące znane z profesjonalnych konsol montażowych - pokrętło przewijania, drążek do płynnego przechodzenia z jednej sekwencji do drugiej (cross-fade) oraz zestaw programowalnych przycisków. Do urządzenia jest dołączane oprogramowanie współpracujące z większością programów edycyjnych.

Jednym z bardziej niezwykłych urządzeń na wystawie był 1394DRD firmy ADTX www.adtx.co.jp/english/index.html. Jest to cyfrowe wideo, które zamiast taśmy zostało wyposażone w dysk 20 GB. Sekwencje wideo mogą być zapisywane (i edytowane) na dysku bezpośrednio z kamery lub ze źródła zewnętrznego za pomocą FireWire - bez opóźnień związanych z przewijaniem taśmy. Na dysku mieści się 90 minut fimu. Urządzenie działa do 2 godzin z baterii wewnętrznych. Wprawdzie jest to na razie dość droga zabawka (5000 USD w USA), lecz producent twierdzi, że pracuje nad tańszymi rozwiązaniami.


Zobacz również