FireWire nowej generacji będzie szybsze

Przedstawiciele międzynarodowego instytutu IEEE zajmujący się ustalaniem standardów technologicznych poinformowali o zaaprobowaniu specyfikacji nowej wersji standardu FireWire.

W ramach nowej specyfikacji IEEE 1394-2008 znalazły się między innymi poprawki i usprawnienia dotyczące blisko 100 nieprawidłowości, które zostały sukcesywnie dopisywane przez okres ostatnich 12 lat. Maksymalna prędkość transmisji danych została podniesiona z 800 megabitów na sekundę (FireWire 800) do aż 3,2 gigabita na sekundę (standard S3200). Dostępna ma być również wersja S1600 gwarantująca prędkość transmisji danych na poziomie 1,6 gigabita na sekundę. Co bardzo ważne, do wprowadzenia nowych standardów można wykorzystać tradycyjne kable FireWire 800, co zdecydowanie ułatwi migrację.

Pomimo sporej popularności standardu FireWire (szczególnie wśród użytkowników produktów Apple oraz Sony), nadal większość producentów sprzętu woli korzystać z bardziej powszechnego standardu USB, który pod koniec 2008 roku również doczeka się nowej wersji. Według zapowiedzi USB 3.0 pozwoli na osiągnięcie prędkości transmisji wynoszącej 4,8 gigabita na sekundę.

Standard FireWire 3200 ma wejść w życie w październiku. Oczywiście minie trochę czasu zanim producenci zaimplementują technologię do nowych produktów. Jedną z pierwszych firm, które wykorzysta FireWire 3200 będzie zapewne Apple.