FireWire przegra?

Internetowy serwis InfoSatellite zacytował wypowiedź Alastaira McKeemana reprezentującego europejski oddział Intela, w której przewiduje on porażkę FireWire w walce z tańszym i szybszym USB 2.0.

Zdaniem McKeemana z European Intel, technologia FireWire jest zbyt droga, aby upowszechnić się wśród użytkowników domowych, a USB 2.0 jest znacznie tańsza i oferuje większą wydajność. Obecnie FireWire dominuje jednak na rynku komputerów domowych i nawet Windows XP korzysta z tej technologii, a nie z USB 2.0. Poza tym porty FireWire instalowane są we wszystkich nowych komputerach Macintosh oraz wielu modelach aparatów cyfrowych i urządzeniach peryferyjnych, włącznie z odtwarzaczem Apple iPod. FireWire jest w stanie przesyłać 400 MB danych na sekundę, podczas gdy interfejs USB 2.0 oferuje transfer rzędu 480 MB/s, a poza tym jest kompatybilny ze starszymi wersjami portów USB. Z drugiej jednak strony, technologia USB 2.0 nie jest tak rozpowszechniona jak FireWire. Pogłoski na temat możliwych uaktualnień i rozwoju FireWire wspominają o bezprzewodowych portach FireWire oraz legendarnej już technologii GigaWire.

Ale dopóki wszystko to nie stanie się prawdą, USB 2.0 może skutecznie zagrozić rynkowej pozycji technologii Apple do transferu danych, twierdzi Alistair McKeeman.

http://www.infosatellite.com


Zobacz również