FireWire w Windows XP

Windows XP, przyszła edycja systemu operacyjnego Microsoftu, będzie korzystała z opracowanego przez Apple standardu FireWire, a nie interfejsu USB 2.0.

Według ostatnich oświadczeń firmy Microsoft, najnowszy system operacyjny Windows XP będzie obsługiwał FireWire, a nie USB 2.0, co zaskoczyło wielu analityków zważywszy zawarte wcześniej przez Microsoft porozumienie z firmami Compaq, Hewlett-Packard, Intel i Lucent Technologies o utworzeniu USB Implementers Forum. 'Obsługa standardu USB 2.0 nie będzie zawarta w ostatecznej wersji Windows XP, ze względu na brak wystarczającej ilości urządzeń odpowiedniej jakości do przeprowadzenia niezbędnych testów', oświadczyli przedstawiciele Microsoftu. Według analityka z firmy Dataquest Martina Reynoldsa 'Microsoft nie będzie wspierać standardu, który nie daje jeszcze żadnych gwarancji, bowiem USB 2.0 jest póki co wspaniałe jedynie jako koncepcja'. W zeszłym tygodniu Microsoft ogłosił także wycofanie się z obsługi bezprzewodowej technologii Bluetooth w Windows XP.

Za pomocą interfejsów USB 2.0 i FireWire można podłączyć do komputera urządzenia peryferyjne jak np. przenośne dyski twarde, a USB 2.0 oferuje maksymalną prędkość przesyłu danych rzędu 480Mbps, natomiast FireWire zapewnia 400Mbps. Oznacza to, że za pomocą USB 2.0 można przesłać 60 MB danych w ciągu sekundy, a korzystając z FireWire 50 MBps. Firmy Apple i Sony wyposażają w łącza FireWire każdy swój komputer stacjonarny i przenośny, z kolei standard USB 1.1 jest wykorzystywany w 99% sprzedanych do tej pory komputerów PC, ale ze względu na niską prędkość wykorzystuje się go już jedynie do obsługi niskoprzepustowych urządzeń peryferyjnych.

www.microsoft.com


Zobacz również