Firefox 10 gotowy do pobrania. Program ESR uruchomiony

Fundacja Mozilla udostępniła przeglądarkę Firefox 10. Co ważne, wraz z nią uruchomiony został program "Extended Support Releases", który skierowany jest do przedsiębiorców.

Sześć tygodni po wydaniu Firefoksa 9 Mozilla udostępniła na swoich serwerach jego nową wersję oznaczoną numerem 10. Co prawda oferuje ona szereg nowych rozwiązań przygotowanych zarówno dla "zwykłych" użytkowników, jak i deweloperów, lecz najciekawsze jest to, że wraz z nią uruchomiony został program "Extended Support Releases".

Co to jest ESR?

Program ESR został zapowiedziany przez Mozillę kilka miesięcy temu w odpowiedzi na skargi klientów biznesowych, dla których szybki tryb wydawniczy kolejnych "lisków" sprawiał wiele kłopotów. Aby je rozwiązać zespół Enterprise User Working Group wpadł na pomysł oddzielnej kompilacji przeglądarki, przygotowanej tylko dla firm i organizacji.

Oznacza to więc, że wraz z Firefoksem 10 udostępniony zostanie również Firefox 10.0 ESR. W odróżnieniu od swojego "zwykłego" towarzysza będzie się on cechował wydłużonym cyklem wydawniczym. I tak, gdy na rynku będą się pojawiały "liski" z numerami 11 - 16, ESR doczeka się pośrednich wersji o numerach 10.0.1 - 10.0.6. Dopiero po 42 tygodniach wraz z Firefoksem 17 (pojawi się on w listopadzie) wydana zostanie nowa "pełna" wersja biznesowa - Firefox 17.0 ESR - wraz z którą zostanie zakończone wsparcie dla poprzedniej.

Nowości

Jeżeli chodzi o nowe cechy przeglądarki Firefox 10, są to m.in:

- pełnoekranowe API (Application Programming Interface)

- CSS3 wzbogacone o trójwymiarowe efekty

- antyaliasing dla WebGL

- ukryty przycisk "Przejdź do następnej strony"

Pobierz: Mozilla Firefox 10.0


Zobacz również