Firefox 11 - pięć istotnych zmian

Finalna wersja Firefoksa 11 jest już dostępna. Trzeba przyznać, że pomimo harmonogramu 'szybkich wydań', przeglądarka internetowa doczekała się nowych, ważnych funkcji i poprawek.


Oto pięć nowości w Firefoksie 11, o których warto wiedzieć.

Migracja z Chrome'a

Podczas gdy poprzednie wersje Firefoksa oferowały narzędzia migracji tylko dla Internet Explorera i Safari, nowa wersja dodaje możliwość importowania zakładek, historii i plików cookie także z przeglądarki Google Chrome.

Zobacz również:

  • Opera prezentuje funkcję, na którą nie wpadła konkurencja
  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?
  • Najlepsze rozszerzenia VPN dla Google Chrome

Synchronizacja dodatków

Dodatki to dla wielu użytkowników kluczowa część Firefoksa, a nowe narzędzie do synchronizacji dodatków (Add-on Sync) pozwala użytkownikom na synchronizowanie ich między platformami. Dzięki temu mogą oni pracować płynnie i nieprzerwanie na różnych komputerach, niezależnie od tego, gdzie przerwali. By użyć narzędzia, użytkownik po prostu włącza je w Preferencjach (karta Sync).

Flash dla Androida

Wygląda na to, że od wersji "11", Firefox dla Androida jest kompatybilny z Adobe Flashem dla Androida 2.3 i wcześniejszych. Obsługa Flasha na Androidzie 3.0 i późniejszych pojawi się w kolejnych wydaniach.

Szybsze wczytywanie stron

Do Firefoksa 11 dodane zostało wsparcie dla protokołu SPDY, co pozwala na jeszcze szybsze wczytywanie stron niż wcześniej. Za pomocą SPDY przeglądarka ładuje wszystkie strony z użyciem protokołu SSL, więc przeglądanie sieci jest bardziej bezpieczne.

Narzędzia dla deweloperów

W końcu kilka nowych narzędzi dla deweloperów, a w tym m.in. wsparcie dla dostosowywania własności rozmiaru tekstu CSS i nowe narzędzie Tilt oparte na WebGL do trójwymiarowych wizualizacji stron.

Co sądzicie o Firefoksie 11?